Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan Sağlık-İş sendikasına üye işçilerin toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde tıkanma yaşanması ve Şube Sekreteri ve İş Yeri Temsilcisi Nazım Özkan'ın işten çıkarılması nedeniyle mücadelesi devam ediyor. İşçiler bugün yarım gün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak da eyleme katıldı.

Prof. Dr. Yaşar'dan İzmir Körfezi için korkutan açıklama! Prof. Dr. Yaşar'dan İzmir Körfezi için korkutan açıklama!

İşçiler, TİS görüşmelerinde meslek kodları ve risk primlerinin kabul edilmesi, ayrıca Nazım Özkan'ın işe geri alınması talebinde bulunuyor. Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Şube Başkanı Adem Sarıçoban, işçiler adına konuşarak, "Enflasyon oranı pazarda ve çarşıda %200 ama işveren 5 aydır zam teklifi vermiyor. Bakanlık ve hükümet bu konuya el atmalı. Eğer yönetim masaya gelmezse, bakanlık bu sorunu çözmeli. Sayın bakan, işçinin yanında yer almalıdır. Biz tüm işleri yapıyoruz, hastalara bakıyoruz ancak yönetim bizi açlık ve yoksulluğa mahkum ediyor. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

Sarıçoban, "Bizi yıldıramazlar, ayıramazlar. Buna izin vermeyeceğiz. Kölelik sisteminin son bulması, meslek kodlarımızın tanınması ve Nazım arkadaşımızın işe geri alınması taleplerimizdir. İnsanca bir ücretle çalışmak istiyoruz. Masaya gelerek işçinin yüzüne bakarak anlaşmayı imzalayacaklar. Eğer anlaşma sağlanamazsa, eylemlerimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak ise, "Hakkımız için mücadele ediyoruz. Masada uzlaşma için mücadele ediyoruz. Eğer bu süreci daha da uzatmak istiyorlarsa, kendileri bilir. Biz davamızdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.