ETSO AB Bilgi Merkezi'nce düzenlenen yürüyüş, Saraçlar Caddesi'nde başladı. Yürüyüşe çok sayıda kadının yanı sıra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın eşi Esra Gürkan da destek verdi. Yürüyüş öncesi konuşma yapan ETSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Elif Yardımcı, cinsiyet eşitliği ve şiddete karşı atılan adımların önemine dikkat çekti.

Yaşlı çifti vahşice darp eden baba tutuklandı, oğlu serbest! Yaşlı çifti vahşice darp eden baba tutuklandı, oğlu serbest!

Avrupa Birliği'nin kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin bakış açışı, eylem planları ve politikaları ile ilgili bilgi veren Yardımcı, "Cinsiyet eşitliği yalnızca temel bir insan hakkı değil; aynı zamanda barışçıl, müreffeh ve sürdürülebilir bir dünya için gerekli bir temelidir. Herkese aynı hakların sağlanması, toplumlarımızı güçlendirir. Onları daha zengin ve daha güvenli kılar. Kadınların ve kız çocuklarının haklarını tam olarak kullanmalarını sağlamak ve siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımlarını artırmak, AB'nin temel hedeflerinden biridir.

Avrupa Birliği, Türkiye'de kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi konusunda topluma yardım etmeye devam etmeyi ve Türkiye'nin halihazırda elde ettiği kazanımları korumasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Avrupa Birliği, kadınların ve erkeklerin hayatın tüm alanlarında aynı fırsatlara, haklara ve yükümlülüklere sahip olduğu bir toplum için yerel ortaklar, Sivil Toplum Kuruluşları, BM, uluslararası kuruluşlar ve Türk yetkilileri ile aktif bir şekilde çalışmaktadır" dedi.

Konuşmanın adından yürüyüşe katılan kadınlar, Saraçlar Caddesi boyunca Atatürk Anıtı'na yürüdü. Yürüyüş sırasında kadınlar, caddenin ortasında durup ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı. Yürüyüş, anıt önünde toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: DHA