Edirne Belediyesi'nin haziran ayı olağan meclis toplantısı, . Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı 6'sı gündem dışı toplam 20 madde görüşüldü. Mecliste geçtiğimiz ay Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edilen şehir içi ulaşıma zam konusu ele alındı.

Eve kapanmayın, İZDENİZ yine devrede Eve kapanmayın, İZDENİZ yine devrede

Kentte en son 2023 yılının eylül ayında zam yapılan taksi, minibüs ve servis araçları ücret tarifesi değişikliği Plan ve Bütçe Komisyonu'nu tarafından karara bağlanarak meclisin gündemine geldi. Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'ne (ETUS) yüzde 37, taksi ve servis ücretlerine yüzde 50 artışı ön gören zam mecliste AK Parti ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı'nın ret oyuna karşın CHP grubunun oylarıyla kabul edildi. Kentte minibüslerde

öğrenci binişleri 16.30 TL, sivil binişler ise 23.00 TL'ye çıktı. Taksilerde ise taksimetre açılışı 28 TL'den 41.00 TL'ye, yolculuk başı minimum ücret ise 60 TL'den 90 TL'ye çıkarıldı.

DİNAR'IN İSMİ EVİNİN BULUNDUĞU SOKAĞA VERİLDİ

Meclis toplantısında, Nisan ayında hayatını kaybeden Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı, Fahri Turizm Elçisi Bahri Dinar'ın ismi, evinin bulunduğu sokağa verildi. Toplantıda ayrıca Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nde görevli personel, sporcular ve vatandaşların ulaşımının sağlanması için Sarayiçi'nde geçici taksi durağı oluşturulması kararlaştırıldı. Organizasyon kapsamında ayrıca şehir içi ulaşımda seyreden

2A, 2B, 3, 5A ve 5B numaralı minibüslerin güzergahı Sarayiçi'ne uzatıldı. Toplantıda; Balıkpazarı Caddesi, Saraçlar Caddesi, Maarif Caddesi, Osmaniye Caddesi, Çilingirler Caddesi Sokak Sağlıklaştırma projelerinde işbirliği yapmak için Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın'a imza yetkisi de verildi.

Kaynak: DHA