Avustralya'nın iklim değişikliği konusundaki politikalarını sorgulayan eylemciler, dünyanın en büyük kömür limanı olan Newcastle limanını iki gün boyunca işgal etti. Yapılan açıklamada, yüzlerce eylemcinin kanolarla ve yüzerek limandaki gemi trafiğini durdurduğu belirtilerek, yarım milyon tondan fazla kömür sevkiyatının engellendiği ifade edildi. Eylemi düzenleyen "Rising Tide" adlı oluşum, ülkeden çıkacak olan yarım milyon ton kömür sevkiyatını durdurduklarını duyurdu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, protestoya katılan 3 bin kişi, polis izniyle 30 saatlik eylem gerçekleştirdi. Ancak eylemin resmi bitiş saatinin ardından su üzerinde kalmaya devam eden 109 eylemci gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi 18 yaşından küçük olduğu için salıverildi. New South Wales polisi, gözaltına alınan 104 kişinin "limanın gemi kanalını terk etmemekle" suçlandığını açıkladı.

Avustralya donanmasını iki katına çıkarıyor Avustralya donanmasını iki katına çıkarıyor

Yaşlı Aktivist: "Torunlarım İçin Yapıyorum"

Gözaltına alınanlardan 97 yaşındaki Alan Stuart, "Bunu torunlarım ve gelecek kuşaklar için yapıyorum. Bizim eylemsizliğimizin sonuçlarını yaşamak zorunda kalacakları için çok üzgünüm" şeklinde konuştu. Rising Tide, eylemin Avustralya tarihindeki en büyük iklimle alakalı sivil itaatsizlik eylemi olduğunu belirtiyor.

Hükümetin Karbon Azaltma Sözleri ve Fosil Yakıt Projeleri

Avustralya'nın İklim Politikası

Avustralya, iklim değişikliği konusunda eleştirilen ülkelerden biri olarak bilinse de Başbakan Anthony Albanese'nin 2022'de göreve gelmesiyle birlikte karbon emisyonlarını azaltma taahhüdünde bulunmuştu. Hükümet, önceki hedefini yüzde 26-28 azaltma planını yüzde 43'e çıkardı.

Ancak, hükümet ulaşım ve tarım sektörlerinin neden olduğu karbon salımına denk gelen bu farka rağmen yeni fosil yakıt projelerini feshetmeye yanaşmıyor. Mayıs ayından bu yana dört yeni kömür madeni projesine onay veren hükümetin önünde onay bekleyen 25 proje bulunuyor. İklim eylemcileri ise hükümetten kömür ticaretine vergiler getirmesini ve tüm yeni fosil yakıt projelerini iptal etmesini talep ediyor.

Kaynak: BBC