Dünyada 80’den ülkede çalışmalara imza atan, dünyaca ünlü vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent, İzmir Kitap Fuarı’na katıldı. Çalışmaları sırasında yaşadığı deneyimleri paylaşan Derbent, kitaplarını da imzaladı.

SÜHA DERBENT KİMDİR?

35 yıldır fotoğrafçılık yapan Süha Derbent 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Cumhuriyet gazetesinde muhabir olarak başlayan profesyonel yaşamı, Atlas ve Marie Claire dergilerinde fotoğrafçı-yazar olarak devam etti. Gezi National Geographic Traveler dergisinde iki yıl görsel yönetmen olarak çalıştıktan sonra, seyahat ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı alanıyla daha yakından ilgilenmeye başladı. İskandinavya'dan Madagaskar'a, Sri Lanka'dan Kanada'ya kadar 80'den fazla ülkede çalıştı. Çeşitli hava yolu, fotoğrafçılık, banka ve otel zincirleri gibi büyük kuruluşların sponsorluğunda projeler gerçekleştirdi.

Vahşi yaşam, özellikle de büyük kediler diye adlandırılan hayvanların peşinde dünyanın çeşitli ülkelerini gezerek fotoğraflar çekti, projeler hazırladı. 

1998 yılının Nisan ayında bir ilke imza attı; 2000'li yıllarda soyunun tükenmesinden korkulan Bengal Kaplanı'nın Hindistan'da izini sürdü ve onu fotoğraflamayı başaran ilk Türk vahşi yaşam fotoğrafçısı oldu.

İlk kitabı Yüz Yüze, 2002 yılının Temmuz ayında İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. Yayın, uluslararası basında ilgi gördü; CNN International, Süha Derbent'le yaptığı röportajı World Report’da yayınlandı.

2003 yılında soyu tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek amacıyla BP ve Emirates ile ortak bir projeye katıldı ve bunun için iki ay Afrika'da yaşadı.
2006 yılında fotofanclub adında bir fotoğraf paylaşım sitesi kurdu. Site, iki yıl içinde 35 bin üyeye ulaştı. 2009 yılında siteyi sattı. Kişisel web sayfası suhaderbent.com ise 32 uluslararası ödül aldı.

2011 yılında, uzun süredir düşlediği projeyi gerçekleştirdi; yeryüzünde yaşayan yedi büyük kedinin, kendi doğal yaşam alanlarında çektiği fotoğraflarından oluşan 7 Kedi adlı bir sergi hazırladı ve Ekavart Galeri’de açtı.

2015 yılında Ruanda devleti tarafından, ülkenin görsel arşivini oluşturmak üzere davet edildi. Bu proje kapsamında yaptığı çalışmalardan biri için 10 gün, dağ gorili aileleriyle birlikte yaşadı. 

Vefatına dek son 15 yıl Mustafa Koç’un fotograf danışmanlığını yaptı. Birlikte gerçekleştirdikleri seyahatler sonunda Mustafa Koç “Vahşi Karşılaşmalar” adlı prestij kitabını yayınlandı. Kitabın önsözü Süha Derbent tarafından yazıldı.

Pınar Karşıyaka yarı final için sahada Pınar Karşıyaka yarı final için sahada

2016’da TAV Tourism ile “Nature by Süha Derbent” markasını oluşturdu ve yeni bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda TAV desteği ile “The Willd Side of KENYA’nın Yaban Yüzü” adlı kitabı yayınlardı.

2017 yılında TED Reset’de başarı öyküsünü anlatan bir konuşma yaptı.

Süha Derbent, özel projelerin yanısıra vahşi yaşam fotografçılığı, seyahat organizasyonu ve hayvan davranışı konularında kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti vermekte, bu bağlamda dünyanın birçok vahşi yaşam alanını gezmek üzere kişiye özel butik seyahat organizasyonları ve kurumsal projeler hazırlamaktadır. Seyahat yazıları, yerli ve yabancı birçok gazete ve dergide yüzlerce sayfayı bulmuştur. Fotografları Getty İmages’da satılan Derbent’in kişisel arşivinde 2 milyondan fazla fotoğraf yer almaktadır.
  
 

Kaynak: HABER MERKEZİ