Dünya Doktorları Derneği, İsrail'in Gazze'deki hastanelere düzenlediği saldırıları kınayarak, bu saldırıların sivilleri ve sağlık çalışanlarını hedef aldığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

Dünya Doktorları, yaptığı açıklamada, İsrail'in havadan ve karadan yaptığı saldırılarla bölgedeki sağlık altyapılarına bombalamayı artırdığını, 9 Kasım'dan bu yana Gazze'nin kuzeyindeki hastanelere ve etrafına yönelik artan bombardıman sonucu birçok hastanenin hava saldırılarının hedefi haline geldiğini belirtti.

Dünya Doktorları, çok sayıda sağlık personelinin yaşamını yitirdiğini, binlerce hasta, sağlık personeli ve yerinden edilmiş insanın hayatının büyük risk altında olduğunu belirtti.

Dünya Doktorları, İsrail'in hastanelere yaptığı saldırıları meşrulaştırma çabalarına da tepki gösterdi.

Google, Kanada'ya milyonlar ödeyecek! Google, Kanada'ya milyonlar ödeyecek!

Dünya Doktorları, "Sivil altyapının hiçbir zaman askeri hedefleri korumak için kullanılamayacağı ancak bunun saldıran tarafın sivillere yönelik riski dikkate alma yükümlülüğünü ortadan kaldıramayacağı" açıklamasında bulundu.

Dünya Doktorları, "Çatışmanın tüm tarafları hastaları, sağlık personelini ve sivilleri korumak için uygun önlemleri alıp gerekli adımları atmalıdır" çağrısında bulundu.

Dünya Doktorları, hastanelere yapılan saldırıların derhal durması çağrısında bulunarak, "Hastanelerin bombalanmasına, hastaların öldürülmesine seyirci kalınamaz" açıklamasında bulundu.

Kaynak: BÜLTEN