Abdül Batur Büyükşehir için yola çıktı Abdül Batur Büyükşehir için yola çıktı

Her yıl düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Çin pazarının keşfi ve genişlemesi için önemli bir fırsat sunuyor. Başlangıçta Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önerisiyle hayata geçirilen bu fuar, Çin'in dış dünya ile ilişkilerini güçlendirmeyi ve ekonomik iş birliklerini desteklemeyi amaçlıyor.

CIIE'nin Önemi

Fuarın ilk kez düzenlenmesinden bu yana, 5 yıldan fazla bir süredir CIIE, sadece Çin'in ithalatını genişletmekle kalmayıp aynı zamanda ülkenin küresel düzeyde dışa açılma çabalarını da artırdı. Cumhurbaşkanı Xi, 2020'deki etkinlikte Çin'in ithalatının 10 yıl içinde 22 trilyon doları aşmasının beklendiğini belirtmişti.

Çin'in İthalat Potansiyeli ve Büyümesi

Çin'in ithalatı, dünyanın en büyük pazarlarından biri olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkenin 2022 yılındaki ithalat rakamı 2.7 trilyon doları bulmuştu ve bu rakamda istikrarlı bir artış gözlemleniyor.

CIIE'ye Olan Katılım

Bu yılki fuara, ihracatlarını Çin'de artırmayı hedefleyen birçok ülke ve şirket katılıyor. Fuara katılacak olan 3,400 şirketin yanı sıra 128 ülkeden de katılım bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan fuarlar, Çinli şirketlerin yabancı katılımcılarla 73.5 milyar dolarlık anlaşmalar yapmasına olanak sağlamıştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu