Doğalgaz Bedava mı? 2023-2024 Yılında Doğalgaz Desteği Ne Kadar Olacak? Doğalgaz Bedava mı? 2023-2024 Yılında Doğalgaz Desteği Ne Kadar Olacak?

6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), 5 Kasım-10 Kasım tarihleri arasında Shanghai kentinde düzenlenecek. CIIE, artık yabancı şirketler için büyük Çin pazarının potansiyelini keşfetme fırsatı sunan mükemmel bir platform haline geldi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in önerisiyle başlatılan fuar, Çin’in dışa açılma ve dünya ile kalkınma fırsatlarını paylaşma konusundaki kararlılığını gösteriyor. 

Cumhurbaşkanı Xi, 2018 yılında ilki düzenlenen fuarın açılışında, “Günümüzde dışa açılma ve iş birliği, küresel ekonomiyi yeniden canlandıracak önemli unsurlardır. Gelecekte de dışa açılma ve iş birliği, insanlığı sürekli geliştiren gerekli şartlar olacaktır. Çin, dışa açık kapısını kapatmak yerine daha da açacak. Çin'in dışa açılma adımları daha hızlı atılacaktır” mesajını vermişti. 

Beş yıl boyunca CIIE, Çin’in ithalatını genişletmenin yanı sıra ülkenin dışa açılma seviyesini de yükseltti. Cumhurbaşkanı Xi, 2020 yılındaki etkinlikte de “Önümüzdeki 10 yıl içinde Çin’in kümülatif ithalat hacminin 22 trilyon doları aşması bekleniyor” diyerek Çin’in ithalatı artırma konusundaki kararlığını yinelemişti. Dünyanın en büyük pazarlarından biri haline gelen Çin’in ithalatı da hükümetin belirttiği gibi istikrarlı bir şekilde artıyor. Ülkenin 2022 yılındaki ithalat rakamı, 2.7 trilyon dolar olmuştu. 
Bu yılki fuara da Çin’e ihracatını artırmak isteyen çok sayıda ülke ve şirket katılıyor. Fuar organizatörlerinin açıkladığına göre, CIIE’ye 128 ülke ve bölgeden 3 bin 400 şirketin katılması bekleniyor. Geçen yıl yapılan fuarda Çinli şirketler, yabancı katılımcılardan 73,5 milyar dolarlık mal ve hizmet alımı için anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: BÜLTEN