Döviz yatırımcıları için kritik bir dönemeçteyiz. Merkez Bankası'nın bu hafta faiz kararı öncesinde, dolar ve Euro'nun seyri merak konusu. 25 Ocak 2024 tarihindeki döviz fiyatları, yatırımcıların gündemini şekillendirecek.

Merkez Bankası'nın bu hafta bir haftalık repo faizini 250 puan artırarak yüzde 45'e çıkarması bekleniyor. Dolar Türk Lirası karşısında 30 seviyesinin üzerinde sınırlı bir günlük değişimle kademeli olarak yükselişini sürdürüyor. Euro ise sınırlı bir yükselişle seyrediyor. Bugün yapılacak TCMB faiz kararı, piyasada yakından takip edilecek.

Gram altın rekor seviyeye ulaştı: Fed kararı bekleniyor Gram altın rekor seviyeye ulaştı: Fed kararı bekleniyor

Yerel seçimlere yaklaşırken, asgari ücret, emekli maaş artışları gibi faktörler TCMB'nin enflasyon tahminini etkilemeye başladı. TCMB Başkanı Alpaslan Çakar, enflasyonun yıl sonunda yüzde 36 seviyesinde olması beklenirken, doların da 39-40 lira bandında olacağını ifade etti. Piyasada genel beklenti, TCMB'nin faiz artışlarını bu hafta yüzde 45'e tamamlayarak uzun bir süre sabit tutacağı yönünde.

DOLAR EURO KAÇ TL?

TL, dolar karşısında Eylül başından bu yana günlük sınırlı değer kayıplarını sürdürüyor. Geçen yılın tamamında yüzde 36.6 değer kaybeden TL, Ocak ayında da kayıplarını artırdı. Dolar, kısa süreliğine 30.15 seviyesine kadar gerileyerek, saat 08.32'de 30.2650 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise 33.01 bandında işlem görüyor.

TCMB BAŞKANINA İLİŞKİN GELİŞMELER

Geçen hafta medyada yer alan ve yalanlanan haberler, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ve ailesi hakkında olası etkileri beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomide güven ve istikrar iklimini bozacak kampanyalara karşı çıkarken, bu sözlerinin TCMB Başkanı'na yönelik negatif haberlere bir tepki olarak yorumlandığı belirtiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ