Anadolu’da taş anıtlar olarak adlandırılan ve binlerce yıllık geçmişe sahip olan Kulluk heykelinin açılışı Altekma Group Merkez fabrikasında geçtiğimiz salı gerçekleşti.  Kulluk heykeli açılışına; fabrika çalışanları, Altekma Group Yönetim Kurulu Üyeleri, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölüm başkanı Doç. Dr. Ercan Yılmaz ve Nimri Kullukları projesinin kurucusu Kenan Öztürk ve aileleri ile çok sayıda sanatsever katıldı.

KULLUK GELENEĞİ PROJESİNE ALTEKMA GROUP’TAN DESTEK

Binlerce yıllık bir Türk geleneği olan Anadolu’da Kulluk olarak adlandırılan taş anıtlar,Sibirya’da yaşayan Türk ve Moğol halklarının binlerce yıldan beri inandıkları Şaman inancının bir öğesidir. Genellikle yüksek dağ zirvelerine, tabiatın verimli topraklarına ve akarsu kenarlarına yapılan Kulluk, kurulduğu yerin bereketli olduğunu ve kutsallığını işaret eden bir nişangâhtır. İnanışa göre Kulluk’un yapıldığı yerin bir ruhu - sahibi vardır. İnsanlar her yıl toplu olarak bu alana giderek yapıtın etrafında törenlerini gerçekleştirirler. Çıkış noktası Sibirya olan Kulluklar zaman içinde göçler ile Asya, Avrupa ve Amerika Kıtalarına yayıldılar. Anadolu’nun farklı coğrafyalarında yaşayan bu kültür, günümüzde unutulmaya yüz tutmaktadır. Türkiye’de yeniden bilinirliğinin sağlanması için Nimri Kullukları projesiyle yeniden gündeme gelen Kulluk geleneğine Altekma Group da destek olarak bu sanata katkı sunmaktadır.

NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİ

Elazığ’ın Nimri köyünde kulluk geleneği halen devam etmekle birlikte Üniversitelerin ve sanatçıların desteği ile bir sanat projesine dönüştü. Proje kapsamında dereceye giren kulluk heykellerinden biri olan “Döngü” isimli heykel Altekma Group fabrikasında hayata geçirildi. Sanatçı Yasemin Nilay Soykan tarafından tasarımı yapılan heykelin yapımı yaklaşık 20 gün sürdü.

Filenin Sultanı Ayça evlendi: Nikahı Tunç Soyer kıydı! Filenin Sultanı Ayça evlendi: Nikahı Tunç Soyer kıydı!

ALTEKMA GROUP SPORA VE SANATA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEKKulluk heykeli açılışında konuşma yapan Altekma Group Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Durmuş, Altekma olarak spora ve sanata destek veren bir şirketiz. 1999 yılında Altekma Spor Kulübünü kurduk ve binlerce genci Türk voleyboluna kazandırdık. Türk geleneklerinden biri olan kulluk projesine de destek olarak projenin geniş çevrelerce duyulmasını amaçlıyoruz dedi. Açılışın ardından Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ercan Yılmaz da, Kulluk projesine desteklerinden dolayı Hulusi Durmuş’a teşekkür etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ