Ermenistan, Filistin devletini resmen tanıdı Ermenistan, Filistin devletini resmen tanıdı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, New York'ta yargılandığı "sus payı" davasında jüri tarafından tüm suçlamalardan suçlu bulundu. Trump'ın bu dava sonucunda mahkumiyet alıp almayacağı ise 11 Temmuz'da belli olacak.

Başkanlık Yarışını Etkiliyor mu?

Trump'ın suçlu bulunmasının ardından, başkanlık seçimlerinde yarışıp yarışamayacağı merak konusu oldu. Ancak mevcut durumda, bu suçlamalar Trump'ın seçimlerde yarışmasına engel teşkil etmiyor.

"İtiraz Süreci Tamamlanana Kadar Cezaevine Girmez"

Economist'e göre, Trump hapis cezası alsa bile itiraz süreci tamamlanana kadar cezaevine girmeyecek. Bu durum, Trump'ın içinde bulunduğu hukuki tehlikeye rağmen seçimlerde yarışmasına olanak tanıyor.

Diğer Davaların Önemi

Economist, Trump'a açılan diğer üç davanın daha önemli olduğunu belirtiyor. Ancak bu davaların kasımdan önce mahkemeye taşınması beklenmiyor.

Belirsiz Siyasi Etki

Politico, Trump'ın "sus payı" davasındaki mahkumiyetinin 2024 başkanlık seçimlerindeki beklentileri büyük ölçüde değiştireceğine dair çok az kanıt bulunduğunu ifade ediyor.

Hüküm Giyerse Başkan Seçilebilir mi?

Trump hüküm giyerse bile bu durumun ABD Başkanı seçilmesine engel teşkil etmeyeceğini belirten ABC News, böyle bir durumda cezaevinde bulunmasının durumu karmaşık hale getirebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca, bu kararın ABD'de bölünmelere neden olabileceği değerlendiriliyor.

Hukuki Engeller Yok

California Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Richard Hasen, ülke anayasasında suçlu birinin başkanlığa aday olmasına engel teşkil eden bir madde bulunmadığını söylüyor. Hasen, "Yasal olarak Trump'ın adaylık durumunu değiştiren bir şey yok" ifadelerini kullanıyor.

CNN ise, Trump'ın kasımda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde oy kullanıp kullanamayacağına ilişkin değerlendirmesinde, bunun tamamen hapis cezası alıp almamasına bağlı olduğunu belirtiyor.

Trump'ın Sus Payı Davası

ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığı tarafından yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında suçlanmıştı. Trump, 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmış ve kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddetmişti.

Yaklaşık 6 hafta süren davada, Trump tüm suçlamalardan jüri tarafından suçlu bulundu. Aleyhinde devam eden diğer davalarda ise "gizli belgeleri saklamak", "seçim sonuçlarına müdahale etmeye çalışmak" ve Georgia eyaletinde "seçim sonuçlarını değiştirmeye çalışmak" suçlamalarıyla yargılanıyor.

Editör: Kazim Bozkurt