Dizler arasına bükülmüş bir biçimde başın sokulması, el ve ayakların boyunla birleştirilerek hareket etmesi engellenen bir işkence yöntemi olarak bilinen domuz bağı, 90'lı yıllarda Hizbullah örgütü tarafından kullanılan cinayetlerle ilgili olarak uzun süre kamuoyunun gündeminden düşmemişti. Peki, Domuz bağı nedir, nasıl yapılır? Domuz bağı neden öldürür? Domuz bağından nasıl kurtulunur?

DOMUZ BAĞI NEDİR, NASIL YAPILIR? DOMUZ BAĞI NEDEN ÖLDÜRÜR?

DOMUZ BAĞI NEDİR, NASIL YAPILIR? DOMUZ BAĞI NEDEN ÖLDÜRÜR?

Domuz bağı, Sırplar tarafından keşfedilen ve işkence amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, kişi yüz üstü pozisyonda yatırılır ve ayakları diz kapağından bükülerek yukarı kaldırılır. Ardından, ayaklara bağlanan bir ipin diğer ucu kişinin boğazına bağlanarak serbest bırakılır. Bu durumda, kanın birikmesine engel olamayan kaslar, şiddetli bir güçle bacakları açmaya çalışır. Sonuç olarak, kişi ani bir şekilde boğulmaya başlar.

DOMUZ BAĞI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Domuz bağı, bir kişiyi hareketsiz hale getirmek ve işkence etmek amacıyla kullanılan bir tür bağlama yöntemidir. Kökeni Sırp kökenlidir. Bu yöntemde, kişi yüz üstü bir pozisyonda yerleştirilir ve ayakları diz kapağından bükülerek yukarı doğru kaldırılır. Ardından, ayaklara bir ip bağlanır ve bu ipin diğer ucu da kişinin boğazına bağlanarak salıverilir.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil kimdir, ne mühendisi? Temel Kotil kaç yaşında? TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil kimdir, ne mühendisi? Temel Kotil kaç yaşında?

Bu şekilde kişinin hareket etmesi engellenir ve acı verici bir durum ortaya çıkar. Bacaklarda biriken kan, güçlü bir şekilde ilerlemek ister ancak kaslar buna engel olamaz. Sonuç olarak, bacaklar yavaşça açılmaya başlar ve kişi aniden boğulma hissiyle karşılaşır.

TDK'YE GÖRE DOMUZ BAĞI NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre domuz bağının tanımı; bükülmüş dizler arasına başın sokulması, el ve ayakların boyunla birlikte bağlanıp kımıldanamayacak duruma getirilmesi yoluyla yapılan işkence biçimidir.

HİZBULLAH'IN DOMUZ BAĞI CİNAYETLERİ

1990'lı yıllarda uyguladığı şiddet yöntemleri ve faili meçhul cinayetlerle Güneydoğu'da korku saçan Hizbullah'ın domuz bağı cinayetleri de uzun süre Türkiye'nin gündeminden düşmemişti.

17 Ocak 2000'de İstanbul'da düzenlenen operasyonda Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu öldürüldü, örgütün arşivi polisin eline geçti. Operasyonlarda örgütün lider kadrosu tutuklandı, bazı üyeleri polisle girdiği çatışmalarda öldürüldü. Türkiye, domuz bağı cinayetleri ve mezar evlerle bu dönemde tanıştı.

Üsküdar'da bir gecekondunun çevresinde yapılan kazı çalışmalarında 10, Kartal'da bir villa bahçesinden de ise 8 ceset çıkarılmıştı. Kurbanların "domuz bağı" yöntemiyle bağlanıp, boğularak öldürüldükleri belirlenmişti. Sanıklar, aralarında İslamcı feminist yazar Gonca Kuriş, Zehra Vakfı Başkanı işadamı İzzettin Yıldırım'ın da bulunduğu 29 kişinin kaçırılarak öldürmesi eyleminden sorumlu tutulmuştu