9 EYLÜL- Dolar/TL tarihi zirvesini yenilerken, bugün piyasalarda ABD enflasyon verileri ve Hazine'nin kasım ayı iç borçlanma programındaki iki borçlanması takip edilecek.

ABD enflasyon verileri, özellikle Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer merkez bankası yetkililerinin faizlerin enflasyonu kontrol altına almak için yeterince yüksek olduğundan emin olmadıkları yönündeki açıklamalarının ardından yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 11 Ocak 2024'te New York'ta düzenleyeceği yatırımcı günleri ile enflasyon, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda sunumlar yapacak.

Bankacıların hesaplamalarına göre, TCMB'nin net rezervleri geçen hafta 0.6-0.8 milyar dolar arttı, toplam rezervlerdeki artış ise 0.1-0.3 milyar dolar arasında oldu. Resmi veriler Perşembe günü açıklanacak.

Dolar/TL, bu sabah 28.70 zirvesinden başladı. TL, yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 34.6 değer kaybetti. Kamu kontrolünün gevşediği haziran ayından bu yana ise TL'deki değer kaybı yüzde 27.6 oldu. Euro/TL ise güne 30.63 bandında başladı.

Hazine'nin geçen hafta ve dün gerçekleştirdiği ihaleler, tahvil bono piyasasının kamu kontrolünden serbest piyasaya geçişini gösterdi. İhalelerden 2 yıllık gösterge tahvilde bileşik getiri, bankalara zorunlu olarak tahvil aldıran regülasyonlarla düşük seviyelere gerilediği tek haneli rakamlardan yüzde 42.18'e kadar yükseldi.

Borsa, günü düşüşle tamamladı Borsa, günü düşüşle tamamladı

Son dönemde yabancı yatırımcılar, TL tahvil piyasasının gelecek sene yeniden büyük bir yabancı ilgisi göreceğine dair görüş açıklamaya devam ediyor. Deutsche Bank, Türkiye'nin TL cinsi tahvillerinin gelecek yıl gelişmekte olan ülkelerdeki lokal para birimi tahvilleri arasında en iyi performansı gösterenlerden olmasını bekliyor.

Türkiye'nin kredi iflas takası priminde (CDS) yaşanan yükseliş, jeopolitik endişelerle 425 baz puana kadar ulaşmıştı, ancak son günlerde düşüşe geçerek 377/382 baz puandan tamamladı.

Yarın bütçe, Perşembe günü Finansal İstikrar Raporu ve Cuma günü piyasa katılımcıları anketi gibi iç veri gündemleri de takip edilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ