Türkiye'de yapılacak 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Altılı Masa adı verilen beş siyasi partinin liderlerinin bir araya geldiği bir platformun adayının şubat ayı içerisinde duyurulacağı açıklandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Ünal Çeviköz, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayını muhtemelen şubat ayı içerisinde açıklayacağını söyledi.

Bu açıklama, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 1950 seçimlerine gönderme yaparak 2023 seçimlerinin aynı gün olacağını duyurmasının ardından geldi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Sözü de kararı da geleceğini de tayin hakkını da milletimize bırakmak istemeyen vesayet heveslilerine rağmen Türkiye Yüzyılı'nı başlatacağız" diyerek seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu.

Altılı Masa'nın ikinci tur beşinci toplantısı 26 Ocak tarihinde İYİ Parti'nin ev sahipliğinde yapılacak ve cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusu ilk kez gündeme gelecek.

İYİ Parti'den liderler turu

İYİ Parti lideri Meral Akşener, toplantı öncesi liderler turuna başladı. Akşener, Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Genel Merkezi'nde Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüştü ve 23 Ocak Pazartesi günü DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ziyaret ederek liderler turunu tamamlayacak.