Dolar ve euro kuru, yeni haftaya yükselişle başladı. İstanbul serbest piyasada dolar ve euro, geçen haftanın kapanışına göre değer kazandı.

Serbest piyasada dolar, 30,2820 liradan alınırken, 30,2840 liradan satılıyor. Dolar, son 24 saatte yüzde 0,01 artış gösterdi.

ABD'de liman altyapısına 20 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak ABD'de liman altyapısına 20 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak

Euro ise 32,8990 liradan alınırken, 32,9010 liradan satılıyor. Euro, son 24 saatte yüzde 0,04 yükseldi.

Dün doların satış fiyatı 30,2810 lira, euronun satış fiyatı ise 32,9370 lira olarak gerçekleşmişti.

Dolar ve euro kuru neden yükseliyor?

Dolar ve euro kurundaki yükselişin nedenleri arasında, küresel piyasalardaki gelişmeler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımı beklentisi, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik riskleri, enflasyon ve cari açık gibi faktörler sayılabilir.

Küresel piyasalarda, ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi, Rusya ve Ukrayna arasındaki siyasi kriz, Avrupa Birliği’nin (AB) enerji fiyatları ve koronavirüs salgını ile mücadelesi gibi konular, dolar ve euro kurunu etkiliyor.

Fed’in faiz artırımı beklentisi, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oluyor. Fed, 2024 yılında üç kez faiz artırabileceğini açıklamıştı.

Enflasyon ve cari açık, Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunları arasında yer alıyor. 

Dolar ve euro kuru ne olur?

Dolar ve euro kurunun seyrini belirleyecek olan faktörler, küresel ve yerel piyasalardaki gelişmelerdir. Dolar ve euro kurunda yükselişin devam edip etmeyeceği, Fed’in faiz politikası, ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik riskleri, enflasyon ve cari açık verileri, merkez bankalarının müdahaleleri gibi unsurlara bağlıdır.

Dolar ve euro kurunda uzmanların tahminleri ise farklılık gösteriyor. Bazı uzmanlar, dolar ve euro kurunun yükseliş trendinin devam edeceğini, bazı uzmanlar ise dolar ve euro kurunun düşüşe geçeceğini öngörüyor .

Kaynak: HABER MERKEZİ