İstanbul serbest piyasada dolar ve Euro, haftanın ilk gününe dair fiyatlamalarla gündemde. Dolar 29,1420 liradan, Euro ise 32,1310 liradan işlem görüyor. Peki, yeni hafta nasıl başladı?

Dolar ve Euro Fiyatları

Serbest piyasada doların alış fiyatı 29,1400 lira iken satış fiyatı 29,1420 lira olarak belirlendi. Euro ise 32,1290 liradan alınırken, 32,1310 lira seviyesinden satılıyor. Cuma gününe göre döviz kurlarında nasıl bir değişim yaşandı?

Küresel Piyasaların Noel Tatili Etkisi

Noel tatili nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacmi düşerken, bazı borsalarda likiditenin düşük olduğu belirtiliyor. 2023 senesinde enflasyonla mücadele adına atılan şahin adımların ardından, güvercin beklentilerin güç kazandığı bir döneme giriliyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2023'te faiz indirimine gidebileceği öngörüleri, piyasaları etkilemeye devam ediyor.

Yer hizmetleri personeli, üç günlük greve gidecek Yer hizmetleri personeli, üç günlük greve gidecek

Altın ve Kripto Paralardaki Seyir

Altın, tahvil piyasalarındaki olumlu seyre paralel olarak yükselişini sürdürüyor. Kapanışı 2.053 dolardan gerçekleşen altının ons fiyatı, yeni haftaya dar bantta başladı. Kripto para birimi Bitcoin ise yılsonuna yüzde 160 civarında bir getiri ile yaklaşıyor. Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto paralara ilişkin alacağı kararın, piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Dünya Borsalarında Karışık Seyir

Noel tatili nedeniyle Avrupa borsalarında karışık bir seyir yaşanırken, Asya'da da piyasaların çoğunda işlem gerçekleşmiyor. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 artarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yatay seyrediyor.

Kaynak: AA