İstanbul serbest piyasada dolar, 28,2750 liradan, Euro ise 29,9650 liradan güne başladı. Sabah saatlerinde 28.47890 seviyesini gören dolar, rekor seviyesini bir kez daha yeniledi. Saat 09.20 itibarıyla serbest piyasada dolar 28,2730 liradan alınıp, 28,2750 liradan satılırken, Euro'nun alış fiyatı 29,9630 lira, satış fiyatı ise 29,9650 lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 28,2520 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 29,9520 lira seviyelerindeydi.

Küresel Piyasalarda Karışık Seyir Sürüyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yarın açıklanacak olan para politikası kararları öncesinde karışık bir seyir izlemeye devam ediyor. Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) bugünkü toplantısının ardından piyasalardaki volatilite artış gösterdi.

Dünya genelindeki İsrail-Filistin çatışmasının gelişmeleri yakından takip edilirken, yatırımcılar gözlerini Fed'in yarın açıklayacağı para politikası kararlarına çevirmiş durumda. Para piyasalarında, Fed'in politika faizini sabit tutacağına dair kesin bir beklenti bulunsa da, politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Analizciler, ABD'de açıklanan son makroekonomik verilerin ülkede ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde devam ettiğini gösterdiğine dikkat çekiyor ve bu durumun Fed'in ne kadar kaygılandığına dair önemli bir gösterge olduğunu vurguluyor. Cuma günü açıklanacak olan istihdam raporu verileri ile birlikte para piyasalarında değişiklikler yaşanabileceğini ifade eden analistler, ekonominin Fed'in istediği şekilde soğumaması halinde aralık veya ocak toplantısında faiz artışı ihtimalinin hala varlığını sürdüreceğini belirtiyorlar.

Spotify'da işçi kıyımı: Bin 500 kişi işten çıkarılacak! Spotify'da işçi kıyımı: Bin 500 kişi işten çıkarılacak!

Öte yandan, ABD Hazine Bakanlığı, bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin borçlanma tahminini 852 milyar dolardan 776 milyar dolara düşürdü. Altının ons fiyatı dün, yüzde 0,4'lük bir düşüşle 1.996 dolara gerilerken, Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 2,5 oranında düşüşle 86,5 dolara indi. New York borsasında ise Dow Jones endeksi yüzde 1,58, S&P 500 endeksi yüzde 1,20 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,16 oranında yükseldi. ABD'deki endeks vadeli kontratları ise yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa Borsaları

Avrupa borsalarında dün, alış ağırlıklı bir seyir gözlendi ve Almanya'da açıklanan ekonomik veriler bu durumu etkiledi. Almanya'da yıllık enflasyon, ekim ayında yüzde 3,8'e gerileyerek, Ağustos 2021'den beri en düşük seviyeye ulaştı. Ülke ekonomisi ise üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 0,8 daralmasına rağmen beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi.

Bu veriler, bölgede alınan enflasyonla mücadele önlemlerinin yavaş yavaş sonuç verdiğini gösterirken, ekonomik aktivitenin de öngörülerin üzerinde olduğu resesyon endişelerinin sınırlı da olsa hafiflediğine işaret ediyor. Bugün ise gözler Euro Bölgesi'nde büyüme ve enflasyon verilerine çevrildi ve petrol fiyatlarındaki gerileme de bölgedeki risk iştahını destekliyor.

Asya pay piyasaları ise karışık bir seyir izlerken, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) para politikası kararları ve Çin'den gelen veriler varlık fiyatlarında oynaklığın artmasına neden oldu. BoJ, bugünkü kararında artı-eksi yüzde 0,5 olan getiri eğrisi hedefini politika metninden kaldırırken, daha önce tavan fiyat olarak belirlediği yüzde 1 seviyesini referans noktası olarak kullanacağını açıkladı.

Banka, politika faizini yüzde eksi 0,1'de sabit tutarken, analistler, bu kararla birlikte BoJ'un yüzde 1 seviyesinden sınırsız tahvil alımı taahhüdünden geri adım attığını ve Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizlerinin nereye yönlendirileceğine dair belirsizliklerin arttığını ifade ediyor. Bu adımla birlikte dolar/yen paritesi yüzde 0,7 oranında yükselerek 150,2 seviyesine ulaştı ve Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0,957 ile son 10 yılın en yüksek seviyesini test etti.

Çin'den gelen verilere göre, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,5'e, hizmet sektörü PMI ise 50,6 seviyesine indi. Kapanışa yaklaşırken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 yükselirken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,7, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,4 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 oranında geriledi.

Bugün Takip Edilecek Veriler

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

  • 10.00 Türkiye, eylül ayı dış ticaret dengesi
  • 13.00 Euro Bölgesi, 3. çeyrek GSYH
  • 13.00 Euro Bölgesi, ekim ayı TÜFE
  • 16.00 ABD, ağustos ayı konut fiyat endeksi
  • 17.00 ABD, ekim ayı CB tüketici güven endeksi
Kaynak: HABER MERKEZİ