İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en yoğunu oldu İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en yoğunu oldu

Geçtiğimiz hafta sonuçlanan eylül toplantısında Fed, faiz artışlarına ve yüksek faizlere yönelik şahin sinyaller verdi. Yıl sonuna kadar bir faiz artışı daha olabileceği ve faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceği belirtildi.

Doların Tarihi Zirvesi

Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatlerde dolar, uluslararası piyasalarda 27,64 TL'ye kadar yükselerek tarihi zirveye ulaştı. Şu an itibarıyla dolar, yüzde 0,21 primle 27,30 TL seviyesinde işlem görüyor.

Euro da Etkileniyor

Euro/TL kuru, 29,58 TL'yi görerek etkileniyor. Şu an itibarıyla yüzde 0,02 kayıpla 28,79 TL seviyesinde bulunuyor.

Türkiye Ekonomisi Nasıl Etkilenecek?

Doların yükselişi, Türkiye ekonomisi üzerinde bir dizi etki yaratabilir. Döviz kurlarındaki bu artış, ithalat maliyetlerini artırabilir ve enflasyonu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, yüksek döviz kurları Türkiye'nin dış borçlarına olan yükü artırabilir. Türk lirasının değer kaybetmesi, ithalatı daha pahalı hale getirirken, ihracatçılar için olumlu bir gelişme olabilir.

Bu durumda Türkiye Merkez Bankası'nın, ekonomiyi dengelemek ve enflasyonu kontrol altında tutmak için nasıl adımlar atacağını görmek önemlidir. Yatırımcılar ve ekonomi uzmanları, döviz kurlarındaki bu dalgalanmayı yakından takip ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ