Kış aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan solunum sinsityal virüsü olarak da bilinen RSV vakalarında artış gözlemleniyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Murat Çağlar Erol, RSV'ye ve RSV'ye karşı alınacaklar önlemlere değindi. 

'OCAK VE ŞUBAT AYLARINDA ZİRVEYE ULAŞIYOR'

RSV'ye ve hastalığın sık görüldüğü aylardan bahseden Uzm.Dr. Murat Çağlar Erol, “RSV, veya respiratuvarsinsityal virüs, genellikle büyük çocuklarda ve yetişkinlerde hafif, soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olan bir solunum yolu virüsüdür. Ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda daha ciddi sorunlara yol açabilir. RSV, genellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir. Çoğu çocuk 2 yaşına gelmeden önce en az bir kez RSV ile enfekte olur. RSV salgınları genellikle ekim veya kasım ayından nisan veya mayıs ayına kadar olan dönemde görülür. Ocak ve şubat aylarında zirveye ulaşarak ortaya çıkar. Çocuklar ve yetişkinler aynı sezonda birden fazla kez RSV'ye yakalanabilir. Tekrarlanan enfeksiyonlar genellikle ilk olanlardan daha hafiftir" dedi. 

KOLAYCA YAYILIYOR

RSV'nin kolaylıkla yayılabildiğine değinen Uzm.Dr. Erol, “RSV'nin yayılması, havadaki damlacıklar yoluyla veya kontamine bir yüzeye temas ile kolayca gerçekleşir. Bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde bir çocuk yakalanabilir veya kontamine bir yüzeye, örneğin bir oyuncağa dokunarak sonrasında parmaklarını ağzına, burnuna veya gözlerine götürerek enfekte olabilir. Virüs sert yüzeylerde (kapı kolları, tezgahlar ve oyuncaklar gibi) altı saate kadar, yumuşak yüzeylerde (eller veya mendiller gibi) 30 dakikadan daha uzun süre yaşayabilir" diye konuştu. 

ÇOCUKLARDA RSV'NİN BELİRTİLERİ

RSV'nin belirtileri hakkında bilgi veren Uzm.Dr. Erol, “Çocuklarda RSV'nin belirtileri burun akıntısı, öksürük, ateş (her zaman değil), tıkanıklık, hapşırma, iştahsızlık, huzursuzluk ve sinirlilik, uykuya meyildir. Çocuklarda RSV, bronşiyolit ve pnömoninin en yaygın nedenidir. En az dört çocuktan biri, RSV'yi ilk kez aldıklarında bu akciğer bozukluklarından birinin belirtilerini gösterir. Bronşiyolit, akciğerlerdeki küçük hava yollarının şişmesine ve mukusla dolmasına neden olan bir durumdur, bu da hava akışını kısıtlar. Pnömoni, akciğerlerin bir veya her iki tarafında enfeksiyondur" şeklinde konuştu. 
Çocuğun sıvı dengesini sağlamak için bol miktarda sıvı verilmesi gerektiğine değinen Uzm.Dr. Erol,“Bebeğiniz emiyorsa sık sık emzirin. Burun salin solüsyonu kullanın. Birkaç damla burunlarına damlatarak mukusu gevşetin. Doktorunuzla görüşerek bir ampul şırınga veya nazal aspiratör kullanmanız gerekip gerekmediğini belirleyin. Çocuğunuzu sigara dumanı, taze boya buharları ve odun dumanı gibi tahriş edici dumanlardan uzak tutun. Sigara dumanına maruz kalmak, çocuğu ciddi bir RSV enfeksiyonu veya başka bir solunum virüsü riski altına sokabilir. Doktorun onayı olmadan çocuğunuza soğuk  algınlığı ilaçları vermeyin. Bu ilaçlar kısa vadede işe yarayabilir gibi görünebilir, ancak sorunu kötüleştirebilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir" şeklinde konuştu. 

Pandemi Anlaşması için DSÖ’den çağrı Pandemi Anlaşması için DSÖ’den çağrı

Kaynak: DHA