banner112

Plastik atıklar için hukuksal süreç

Çevreye duyarlı avukatlar Senih Özay, Hilal Elbüken ve Murat Fatih Ülkü, doğal alanlara bırakılan plastik atıkların derhal durdurulması için yargıya başvurdu. Av. Özay, “Çöp ithalatının durması ve yasaklanması için hukuksal süreci başlatıyoruz” dedi

Plastik atıklar için hukuksal süreç

İzmir Barosu avukatlarından, Senih Özay, Hilal Elbüken ve Murat Fatih Ülkü, Türkiye’ye plastik atık ithalatının durdurulması konusunda harekete geçti. Avrupa’nın çöpünün, plastiklerinin, zehirli maddelerinin kirliliğini ithal etmek zorunda olunmadığını savunan çevreye duyarlı üç avukat, çöp ithalatının anayasaya, çevre kanununa, uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu vurguladı. Özay, Elbüken ve Ülkü, kirlilik kaynağı plastik atık ithalatı konusunda, yargısal denetime esas olmak üzere hukuksal süreç başlattı. Atıkların denetimsiz bir şekilde doğal alanlara bırakıldığının vurgusunu yapan Av. Senih Özay, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde, Avrupa’dan gelen plastik çöplerin (atıkların) önemli bir kısmının denetimsiz içimde doğal alanlara, dere kenarlarına, tarım topraklarına bırakıldığı ve atıldığı, yakıldığı birçok habere konu olmuş, sonunda sabit bir gerçek haline gelmiştir.”

'AVRUPA'NIN ÇÖPLÜĞÜYÜZ'

Türkiye'nin Avrupa'nın çöplüğü olduğunu ifade eden Özay, “Ülkemizdeki çöplerin geri dönüşüme uygun olanlarının ayırt edilerek toplanması, biyolojik atıkların da ayırt edilerek toplanıp ivedilikle gereksinim duyulan biyolojik gübrenin karşılanması için çözüm üretmesi gereken merkezi ve yerel yönetimlerin bu görevlerini yerine getirmemeleri ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu olduğu gibi, devletin, idarelerin bu görevlerini yerine getirmemesinin bedelini Türkiye Avrupa’nın çöplüğü olarak ödememelidir. Biz de, İzmir’de avukatlık yapan üç yurttaş olarak, Anayasa’ya, Çevre Kanunu’na, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak yaşanan ve tüm ülkemizi etkileyecek bu kirlilik kaynağı plastik çöp (atık) ithalatının en kısa zamanda durdurulması ve yasaklanması konusunda, yargısal denetime esas olmak üzere; Cumhurbaşkanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na başvurarak hukuksal süreci başlatıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner101

banner100