Utku ÇELİK- DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, belediye şirket işçilerinin kadro talebini Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla yeniden gündeme getirdi.

Hüseyin Ovalı

''Kapitalizm çürüdü''

Başkan Ovalı, dünyadaki kapitalizm düzeninin çürüdüğünü dile getirdi. Ovalı, ''Dünya adına kapitalizm denilen bu çürümüş düzenin iflas ettiğini haykırmaktadır. Zengileri daha zengin eden yoksulları, dar gelirlileri, biz bağımlı çalışanları ise açlık ve sefalete mahkûm neo liberal politikalar sadece ve sadece patronları çok ve daha çok zengin yapmanın düzeni olmaktadır.'' dedi.

Di̇sk⁄Genel İş Sendikası Balıkesir Şubesi Kadro Talebini Yeniden Gündeme Taşıyor-1

''Seçim öncesi işçiler hariç herkes kendine yer buldu''

Seçim öncesi işçi dışarısında kalan kadroların oluşturulduğunu, işçilerin kadrolaştırılmadığını söyleyen Ovalı ''Seçim öncesi toplumun bütün kesimleri kendilerine hükümetin programında yer bulurken, Belediye Şirket işçilerimizin kadro talebi kendisine yer bulamamıştır. Belediye Şirket İşçilerine kadro talebimizi bu gün bu meydandan bir kez daha hepbirlikte haykırıyoruz.'' diye konuştu.

Di̇sk⁄Genel İş Sendikası Balıkesir Şubesi Kadro Talebini Yeniden Gündeme Taşıyor-2

Greve çıkacaklardı: Baysan'da emekçilerin TİS sevinci Greve çıkacaklardı: Baysan'da emekçilerin TİS sevinci

''Sosyal güvence ve insanca yaşamak istiyoruz''

İşçi sınıfının ve emekçilerin insanca yaşamaya yetecek bir gelir sağlayan, güvenceli iş istediklerini belirten Ovalı, ''Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz ve hakkımızı istiyoruz. İşçi sınıfı ve tüm emekçiler için sosyal güvence, insanca yaşamaya yetecek bir gelir sağlayan güvenceli iş istiyoruz. Yani bizler; insan onuruna yaraşır çalışma hakkı olan 657 sayılı kanunun 4 d maddesine kamu işçisi olarak statümüzün geçirilmesini talep ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Di̇sk⁄Genel İş Sendikası Balıkesir Şubesi Kadro Talebini Yeniden Gündeme Taşıyor-3

''Rant çevreleri az vergi, işçiler çok vergi ödüyor''

Ovalı, vergi sistemindeki adaletsizliğe dikkat çekti. Zengin kesimlerin daha az vergi öderken, işçi ve emekçilerin ağır bir vergi yükü altında olduğunu ifade etti. “Diğer bir önemli konuda vergi adaletsizliğinin işçiler ve emekçiler üzerindeki yüküdür. Türkiye’de vergi adaletsizliği her geçen gün derinleşiyor. İşçilerin altında kaldıkları vergi yükü ve gelir dağılımı adaletsizdir. Zengin ve varlıklı rant çevreleri daha az vergi öderken, toplumun diğer kesimleri daha çok vergi ödüyor. Bu oran, gelişmiş ülkelerde ise tam tersidir.” dedi.

Di̇sk⁄Genel İş Sendikası Balıkesir Şubesi Kadro Talebini Yeniden Gündeme Taşıyor-4

''Avrupa da emekli olanlar dünyayı dolaşıyor''

Emeklilerin ekonomik sıkıntılar içinde olduğuna dikkat çeken Ovalı, ''Emeklinin durumu da ortadır. Avrupa da çalışan bir kişi emekli olduğunda isterse dünyayı gezerken, bizim emeklilerimiz; İşçi ve memur emeklilerimiz için maalesef ailesiyle birlikte bir restoran da bir yemek yemek ekonomik olarak lükstür. Emeklilerimiz geçinemiyor. Tezgahta fiyatlar aldı yürüdü. Emekliye ayrılan çalışanlarımız her ay ayın sonunu nasıl getireceğinin derdiyle dertlenmemelidir. Asgari ücretin altında emekli maaşlarına bir an önce dur denilmelidir. İnsan onuruna yakışır bir emekli ücreti Emeklilerin en doğal ve en onurlu hakkıdır.'' diye konuştu.

''Emeğin Türkiyesi için mücadele ediyoruz''

Ovalı, sömürü düzenine karşı verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini ve emeğin hakları, demokrasi, eşitlik ve adalet için mücadele ettiklerini belirtti. “Tüm bu sömürü düzeni karşısında bizler emeğin hakları, demokrasi, eşitlik ve adalet için, Emeğin Türkiye’si için mücadele ediyoruz. Sermayeyi koruyan ve kollayan, işçi sınıfını ezen ve sömüren bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz.” dedi.

Basın açıklamasını tamamlayan Hüseyin Ovalı, emekçilerin hakları ve toplumsal adalet için verdikleri mücadeleye destek çağrısında bulundu.

Kaynak: Utku ÇELİK