Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) heyeti, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması faciasının ardından maden ocağı sahasını ziyaret etti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaptığı açıklamada, yaşanan süreci yakından takip etmek amacıyla bölgeye geldiklerini belirtti.

DİSK Heyeti Facia Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Çerkezoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan süreci yerinde görmek, gözlemlemek için heyet olarak bölgeye geldiklerini belirtti.

Çerkezoğlu, "9 işçi kardeşimiz şu anda kayıp, onların aileleriyle bir araya geldik. 9 işçi arkadaşımızdan birisi sendikamızın üyesi" dedi.

Toprak Altındaki İşçilere Ulaşılması Temenni Ediliyor

Toprak altındaki işçilere sağ ulaşılmasını temenni eden Çerkezoğlu, "İşçilerimizin aileleriyle kavuşmasını istiyoruz, bunu bekliyoruz ve ümit ediyoruz. Hiçbir can kaybı olmadan bu felaketin geçmesini diliyoruz" diye konuştu.

İSİG: 2024’ün İlk Üç Ayında En Az 425 İşçi Hayatını Kaybetti İSİG: 2024’ün İlk Üç Ayında En Az 425 İşçi Hayatını Kaybetti

Olayın her boyutuyla araştırılması, sorumluların ortaya çıkarılması, yargılanması ve bir daha bu felaketlerin yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, DİSK olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Arama Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyündeki maden ocağı sahasında 13 Şubat'ta toprak kayması meydana gelmiş, irtibat kurulamayan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ