Genel ticaret sistemine göre ihracat 2024 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 63 milyar 603 milyon dolar, ithalat ise yüzde 12,8 azalarak 83 milyar 945 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Mart ayında enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 5,1, ithalat ise yüzde 6,7 azaldı. Dış ticaret açığı ise Mart ayında 7 milyar 341 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 75,5'e yükseldi.

Ocak-Mart döneminde dış ticaret açığı yüzde 41,5 azalarak 20 milyar 343 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise bu dönemde yüzde 75,8'e yükseldi.

İhracatta Almanya Zirvede

Mart ayında ihracatta ilk sırayı 1 milyar 749 milyon dolarlık ihracatla Almanya aldı. Almanya'yı sırasıyla İtalya, ABD, Irak ve Birleşik Krallık takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 29,5'ini oluşturdu.

Ocak-Mart döneminde ise ihracatta ilk sırayı yine Almanya aldı. Almanya'ya yapılan ihracat 5 milyar 232 milyon dolar olurken, bu ülkeyi ABD, İtalya, Irak ve Birleşik Krallık takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 30,0'ını oluşturdu.

Hacılar Belediyesi 'Mozzarella peyniri' üretecek Hacılar Belediyesi 'Mozzarella peyniri' üretecek

İthalatta Çin Lider

İthalatta ise ilk sırayı 3 milyar 900 milyon dolarlık ithalatla Çin aldı. Çin'i Rusya Federasyonu, Almanya, İtalya ve ABD izledi. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 43,4'ünü oluşturdu.

Üç aylık ithalatta ise ilk sırayı Rusya Federasyonu aldı. Rusya'dan yapılan ithalat 11 milyar 984 milyon dolar olurken, bu ülkeyi Çin, Almanya, İtalya ve ABD takip etti. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 44,4'ünü oluşturdu.

Mevsimsel Etkilerden Arındırılmış Veriler

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre Mart ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 0,8, ithalat ise yüzde 3,9 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 1,1, ithalat ise yüzde 0,8 arttı.

Teknoloji Yoğunluğuna Göre Veriler

Mart ayında imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı yüzde 94,6'dır. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı ise yüzde 3,3'tür. Ocak-Mart döneminde ise imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı yüzde 93,9'dur. Ocak-Mart döneminde yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı yüzde 3,1 oldu.

Mart ayında imalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payı yüzde 81,5'tir. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı ise yüzde 11,3'tür.

Editör: Kazim Bozkurt