banner112

Kovid-19’a yakalanan kaplan uyutuldu

İsveç basınında yer alan haberlerde, İsveç'in güneybatısındaki Boras Hayvanat Bahçesi'nde Kovid-19’a yakalanan bir kaplanın sağlığının giderek kötüleşmesi üzerine uyutulduğu belirtildi.

Kovid-19’a yakalanan kaplan uyutuldu

Korona virüs salgını hayvanları da etkiliyor. İsveç basınında yer alan haberlerde, İsveç'in güneybatısındaki Boras Hayvanat Bahçesi'nde Kovid-19’a yakalanan 17 yaşındaki Nastasja isimli dişi Sibirya kaplanı sağlığının giderek kötüleşmesi sonucu uyutulduğu belirtildi. İsveç Ulusal Veteriner Enstitüsü, 13 Ocak’ta Nastasja'nın Kovid-19’a yakalandığını tespit etti. Enstitü, Nastasja ile aynı kafeste yer alan bir erkek kaplan ve aynı binada bulunan 2 aslanda Kovid-19 tespit etti.

Virüsün çalışanlardan geçtiği düşünülüyor
Hayvanat bahçesinde görevli 3 personelin Kovid-19’a yakalanmasının ardından hayvanların çalışanlardan virüsü kaptığı düşünülüyor. Ulusal Veteriner Enstitüsü’nden Veterinerlik Epidemiyoloğu Karl Stahl konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu İsveç'te Kovid-19 ile enfekte ve bilinen ilk kedigiller vakasıdır” ifadelerini kullandı. Stahl, Boras Hayvanat Bahçesi'ndeki kedigillerin insanlar tarafından enfekte olduğu varsayımının, insanları enfekte eden kedigillere dair hiçbir rapor bulunmadığı gerçeğine dayandığını belirtti.

Dünya genelinde birçok hayvan Kovid-19’a yakalandı
ABD’nin New York kentinde bulunan Bronx Hayvanat Bahçesi'nde geçtiğimiz sene Nisan ayında bir kaplanın virüsle enfekte olduğu doğrulanmış, kaplan virüsü yenerek sağlığına kavuşmuştu. Seattle'da bulunan Woodland Park Hayvanat Bahçesi'nde de bir kaplan Kovid-19’a yakalanmış ve iyileşmişti.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Güney Afrika'daki bir puma ve Kaliforniya hayvanat bahçesindeki bir goril, virüs için pozitif test yapan diğer hayvanlar arasında yer alıyor.
Öte yandan birkaç ülkede ise az sayıda evcil kedi ve köpeğin enfekte olduğu bildirilmişti.

YORUM EKLE

banner97

banner96