Altınyıldız ihracatta rekora gidiyor Altınyıldız ihracatta rekora gidiyor

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), ön lisans programlarından mezun olan veya meslek yüksekokulları dahil olmak üzere iki yıllık yükseköğretim programlarını tamamlayanların lisans programlarına geçişlerine imkan tanıyan bir sınavdır. Bu sınav sayesinde daha önce ara vermek zorunda kalmış kişiler ya da ön lisans mezunları, lisans eğitimine devam etme şansı elde ederler.

DGS'ye Kimler Başvurabilir?

Aşağıdaki şartları taşıyan adaylar Dikey Geçiş Sınavı'na başvurabilir:

  • Devlet veya vakıf üniversitelerinin ön lisans programlarından veya meslek yüksekokullarından mezun olanlar
  • Yükseköğretim Kurumları (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yurt dışı yükseköğretim kurumlarının ön lisans programlarından mezun olanlar
  • Askerlik nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalmış ön lisans veya meslek yüksekokulu mezunları

DGS'ye Başvuru Nasıl Yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı'na başvurular, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) internet sitesi üzerinden veya ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Adaylar ayrıca ÖSYM başvuru merkezleri vasıtasıyla da başvurularını tamamlayabilirler.

DGS Başvuru Tarihleri Nedir?

2024 yılı Dikey Geçiş Sınavı başvuruları 10 Mayıs 2024 tarihinde başladı ve 20 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek. Bu tarihler arasında başvurularını tamamlamayan adaylar maalesef sınava giremeyeceklerdir.

DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Dikey Geçiş Sınavı, 30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav tarihi yaklaştıkça ÖSYM tarafından detaylı bir sınav kılavuzu yayımlanacaktır.

DGS'ye Nasıl Hazırlanmalı?

Sınava girecek adaylar, başvuru sürecini tamamladıktan sonra sınava hazırlık çalışmalarına odaklanmalıdır. DGS'de hangi alanlardan soru geleceğini öğrenmek için ÖSYM tarafından yayımlanan sınav kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca geçmiş yılların DGS soruları ve test çözümlerinden yararlanarak kendinizi sınava hazır hale getirebilirsiniz.

Editör: Kazim Bozkurt