Devamsızlık sildirme, öğrencinin velisinin mazeret bildirerek devamsızlık henüz başlamadan önce yapılmalıdır. Velilerin okula dilekçe ile başvurması ve dilekçenin kabul edilmesi sonrasında öğrencilere, 10 gün haricinde mazeret çerçevesinde bildirilen gün kadar okula devamsızlık yapma hakkı doğar.

2023 yılı devamsızlık sildirme dilekçesi arayan öğrenciler, internette çeşitlli araştırmalar yapıyor. Devamsızlık sildirme dilekçesi nedir, devamsızlık sildirme dilekçesi 2023 nasıl yazılır? Detaylar haberimizde...

2023 Devamsızlık hakkı ne kadar?

Lisede okuyan öğrenciler için mazeret bildirmeden yapabilecekleri en fazla devamsızlık süresi 10 gündür. Veliler, geçerli bir neden ile ispat edecekleri diğer devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Lisede devamsızlık hakkının kaç gün olduğu, öğrenciler tarafından merak edilen konulardan biridir. Mazeretsiz devamsızlık hakkı 10 gündür, ancak bazı okullar yönetimin inisiyatifiyle öğrencilere yardımcı olabilir. Öğrenci 14 yaşını geçtiğinde Açık Öğretim ortaokuluna ya da lise öğrencisi ise Açık Öğretim lisesine kayıt yaptırabilir. Öğrenciler okula devam edemeyecekleri diğer nedenlerle de Açık Öğretim'e kayıt yaptırmalıdır. Özellikle lise son sınıfta, YKS'ye hazırlanmak ve okula gitmek oldukça yorucu olabilir. Özürsüz devamsızlık sildirme dilekçesi, aileniz tarafından sizin adınıza yazılmalıdır. Devamsızlık sildirme dilekçesinde yer alması gereken bilgiler arasında, okula gitmemenizin nedeni, tarihler ve imza yer almalıdır.

Devamsızlık dilekçesi 2023 şartları

  1. Öncelikle, lise devamsızlık sildirme dilekçesi oluşturmak gerekmektedir.
  2. Dilekçe, aileniz tarafından yazılmalı ve imzalanmalıdır.
  3. Dilekçede, okula gitme nedenleriniz ve devamsızlık yaptığınız sebep belirtilmelidir.
  4. Dilekçe, siz veya aileniz tarafından okul müdürü veya müdür yardımcısına verilmelidir.
  5. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlıklar toplam 30 günü geçmemelidir.
  6. Devamsızlık 30 günü geçen öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorundadır.

Devamsızlık sildirme dilekçesi

Devamsızlık sildirme işlemi, velilerin resmi kanıtlı olarak yazacağı bir dilekçe ile gerçekleştirilmektedir. 2023 yılı için devamsızlık sildirme süresi ve dilekçesi, lisede eğitim alan öğrenciler için önem arz etmektedir. Velilerin dilekçede belirtmeleri gereken mazeret, sağlık raporu ya da geçerli bir neden olmalıdır. Liselerde, mazeret bildirmeden 1 yıl içinde en fazla 10 gün devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Aynı zamanda, sağlık raporu alınarak 20 gün devamsızlık hakkı da verilmektedir.

Devamsızlık sildirme, öğrencinin velisinin mazeret bildirerek devamsızlık henüz başlamadan önce yapılmalıdır. Velilerin okula dilekçe ile başvurması ve dilekçenin kabul edilmesi sonrasında öğrencilere, 10 gün haricinde mazeret çerçevesinde bildirilen gün kadar okula devamsızlık yapma hakkı doğar. Ancak öğrenci kendi başına okula devamsızlık yaparsa devamsızlık sildirme mümkün olmaz. Mazeret beyan ederek devamsızlık sildirme, sadece doktor raporu ya da öğrenci velisinin okula geçerli bir mazeret ileri sürmesi ile mümkündür.

Lisede okuyan öğrenciler için mazeret bildirmeden yapabilecekleri en fazla devamsızlık süresi 10 gündür. Veliler, geçerli bir neden ile ispat edecekleri diğer devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Lisede devamsızlık hakkının kaç gün olduğu, öğrenciler tarafından merak edilen konulardan biridir. Mazeretsiz devamsızlık hakkı 10 gündür, ancak bazı okullar yönetimin inisiyatifiyle öğrencilere yardımcı olabilir. Öğrenci 14 yaşını geçtiğinde Açık Öğretim ortaokuluna ya da lise öğrencisi ise Açık Öğretim lisesine kayıt yaptırabilir. Öğrenciler okula devam edemeyecekleri diğer nedenlerle de Açık Öğretim'e kayıt yaptırmalıdır.

Lise son sınıfta, YKS'ye hazırlanmak ve okula gitmek oldukça yorucu olabilir. Özellikle devamsızlık sınırlı olduğu için, ciddi hastalık olmadıkça okula gitmek zorunludur. Özürsüz devamsızlık sildirme dilekçesi, aileniz tarafından sizin adınıza yazılmalıdır. Devamsızlık sildirme dilekçesinde yer alması gereken bilgiler arasında, okula gitmemenizin nedeni, tarihler ve imza yer almalıdır.