Gökçe ADAR ÇUBUKÇIOĞLU/Özel - İzmir'de 30 Ekim 2020'de gerçekleşen 6.9'luk depremde Bayraklı büyük hasar almış evleri yıkılan depremzedelere de TOKİ tarafından yeni daireler inşa edilmişti. Deprem öncesi konut ve dükkan sayısıyla, TOKİ'nin yaptığı konut ve dükkan sayısı tutmayınca süreçte sıkıntılar yaşanmış, bazı depremzedelere ev yerine dükkan verilmesi teklif edilmiş, hatta açıkta kalan depremzedeler olmuştu. Depremin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen yeni yapılan kura çekimleri, depremzedeleri mağdur etmeye devam etti. Deprem öncesi Bayraklı Çamlık Apartmanı ve Tayanç Apartmanı'nda hak sahipliği bulunan Av. Banu Dalgıç, depremzedelerle yapılan toplantı sonrası hayatının şokunu yaşadı. Dalgıç, önce Çamlık Apartmanı kura çekimlerinde sonrasında ise Tayanç Apartmanı kura çekimlerinde elendi. Her iki apartmandan da 1 konut ve 1 işyeri alamayan Dalgıç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na dilekçe verdi.

'BİZE TALİMAT VERİLDİ'
Dalgıç'a, yapılan kura sonucunda farklı bir proje alanından 60 metrekarelik bir konut (ev) çıktı. Anahtar teslim günü, evrakları imzalamak için bölgeye giden Dalgıç'a, bir görevli 'işyeri teslim tutanağı' imzalattı. Dalgıç, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Görevli, 'Banu hanım, size konut teslim edeceğiz ama dükkan teslim tutanağı imzalatacağız' dedi. 'Bunu yapamazsınız, bu yasalara aykırı' dedim. 'Bize öyle talimat verildi, istiyorsanız kabul etmeyebilirsiniz' diye devam etti. Tutanağı imzalamadığım zaman 45 gün içerisinde hakkımın yanmaması için tutanağı imzaladım. Ancak tutanağın altına 'Teslim edilen yerin ev mi, işyeri mi olduğu belli değil, bana bu şekilde tutanak imzalatılmasını doğru bulmuyorum. Tüm, dava ve yasal hakkımın saklı kalması kaydıyla imzalıyorum' şeklinde not ekledim.”

HAK GASPINI HUKUKA TAŞIDI
Sonrasında kendisine verilen tek tek evrakları inceleyen Dalgıç, “Teslim edilen yere baktım. 60 metre kare küçücük bir ev. Yapı Kullanma İzin Belgesi'nde, TOKİ ve AFAD'tan onaylı bir çevre belgesinde 'ev' yazıyor ama bana işyeri teslim tutanağı verdiler. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü'nü aradım. AFAD'a yönlendirdi. AFAD yetkilileriyle de görüştüm. Hem kendilerini hem de benim işlemimi yapan görevliyi şikayet edeceğimi söyledim. 'Şikayet etmeyin, size rezerv alanından ev verelim. Teslim aldığınız yeri de dükkan olarak gösterelim' gibi şeyler söylediler. Elbette kabul etmedim. Önce, itiraz ettim. İtirazım kabul olmayınca ben de dava açtım” şeklinde konuştu. Dalgıç, “Benim bir konut, bir dükkan hak sahipliğim var. Benim hakkımı vermek zorundalar. Bakıldığı zaman, ev teslim aldım ama dükkan teslim tutanağım da var. Amaçları bana verdikleri yeri dükkan olarak gösterip, rezerv alandan bana ev vermek. Bu hakkımı alıncaya kadar hukuki olarak mücadeleme devam edeceğim” dedi.

'Sorduğu soru rahatsız etti'
Dalgıç, “Depremzedelerle toplantı yapılmıştı. TOKİ görevlisi Mehmet Bedestenci'ye kaç tane konut yapıldığını ve kaç tane hak sahibi olduğunu sordum. Bu sorumun ardından çok sinirlendi ve beni toplantıdan dışarı çıkartmak istedi. Toplantıdan dışarı çıktım. Başıma bu yüzden geldiğini düşünüyorum” dedi.