HABER/ Didar DEMİRCİ

Türkiye, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,4 büyüklüğündeki deprem ve saat 04.26'da merkez üssü Gaziantep'in Nurdağı ilçesi olan 6,4 büyüklüğündeki deprem haberiyle sarsıldı. Her iki deprem de çevredeki 10 ilde ağır kayıplara neden oldu. Depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanları ve İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu üyeleri ile Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikasında olağanüstü toplandı. Toplantıda deprem bölgesine gönderilecek yardımların tek bir merkezden koordine edilmesi ve deprem bölgesine ulaştırılması gereken acil ihtiyaçlar belirlendi. Ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, basına açıklama yaptı.

EKİPLER YOLDA

AFAD ve sivil toplum kuruluşları ile koordinasyonlu bir şekilde hareket ettiklerini belirterek konuşmalarına başlayan Soyer, “Ege Ordu Komutanımızla görüştük. Acil gitmesi gereken çünkü enkaz altında kalıp veya işte evi yıkılıp dışarıda kalan, çok soğuk hava koşullarında yaşamaya devam eden vatandaşlarımıza çok acil battaniye, ısıtıcı, çadır ve konteyner ulaştırmamız lazım. Bununla ilgili 17-18 saatlik bir TIR yolculuğundansa uçakla yapabilir miyiz diye buna baktık. AFAD üzerinden o kargo uçağına acil göndermemiz gereken malzemeyi gönderdik. Ayrıca Serbest Bölge Başkanımız Harun beyle görüştük. 230 kişilik yolcu uçağı da 2,5-3 saat içerisinde burada olacak. Onunla da göndereceğimiz hem arama kurtarma ekipleri hem yine acil gitmesi gereken battaniye, ısıtıcı, çadır, çadır altı mat gibi malzemeleri de bu yolcu uçağının kargosuyla gönderiyor olacağız. Ayrıca, 3 bin kişilik mobil aşevimizi çıkarttık onu gönderdik. Sonra da 9 bin kişilik mobil aş evimizi çıkarttık o bir yandan yolda devam ediyor” sözlerini kaydetti.

İZMİR DEPREMİ KAMPANYALARI YENİDEN BAŞLIYOR

30 Ekim 2020 depreminde başlatılan “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasını yeniden başlatacaklarını söyleyen Soyer, İzmirlilere çağrıda bulunarak BİZİZMİR üzerinden uyku tulumu, battaniye ve bir kap yemek yardımında bulunmalarını istedi. Öte yandan nakit kampanya başlatmayacaklarını belirterek sözlerini sürdüren Soyer, “Kazak bot mont bunların da kampanyasını açıyor olacağız. Bunlar da vatandaşlarımızın yardımıyla ulaştıracağız. Deprem bölgelerine kampanyaların dağıtım için Adana lojistik koordinasyon merkezi olarak belirledik. İzmir’de ise gelecek yardımların depolanacağı veTIR’lara yükleneceği merkez ise İzmir Fuar’ı olacak” sözlerini kaydetti.

AYNI DAYANIŞMA ÖRNEĞİNİ YENİDEN GÖSTERELİM

İzmir depreminde İzmirlilerin büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini hatırlatan Soyer, “Şimdi de buna çok ihtiyaç var. Ağır bir tablo var ortada. Özelikle Maraş’tan çok ağır haberler geliyor. Geçen depremde gösterdiğimiz dayanışma örneğini gösterilim istiyoruz” dedi. konuşmalarını devamında İzmir’den yola çıkacak yardımları sıralayan Soyer, başlattıkları dayanışmaya “Umut Hareketi” dediklerini açıkladı. Soyer, “Belli ki uzun soluklu bir kampanya yürütülmek zorunda” dedi.

ACİL İHTİYAÇLAR LİSTELENDİ

Umut Hareketi ile gidecek yardımları ele alan Soyer, şu şekilde konuştu:

“Bir mobil ameliyathanemiz de yola çıkacak. Jeneratör… özellikle araç üstü jeneratör. Odun sobası orada çok ihtiyaç olacak. Çamaşırhane işte bu beyaz eşyacılar üzerinden dönebilir. Kızılay’dan da bir seferberlik yapılabilir. Onlardan da talimat bekliyoruz. Gönüllüler sizlere de gelecektir. Mutlaka AFAD’a yönlendirin. Onların dışında bir gönüllü kampanyası doğru olmaz. Mutlaka onların profesyonelliğiyle devam etmek gerekir. Değerli arkadaşlar, DİSK Genel İş Sendikası çalışanların maaşlarından 100’er lirayı kampanyaya destek için ayırmaya karar vermiş. Biz nakit kampanyası açmayacağız. Biz İzmir üzerinden battaniye ısıtıcı bot mont kazak, temizlik malzemesi hijyen kitleri sadece bunların alımı üzerinden bir kampanya yürüteceğiz. Şimdilik acil ihtiyaçlar bunlar olduğu için sonrasında kampanyayı büyüteceğiz. En geç bir iki saat içinde kampanyayı başlatacağız. Bir Kira Bir Yuva kampanyası İzmir depreminde yaptığımız kampanyayı yine o bölgede yaşayan vatandaşlarımız için yapacağız. Bu kış döneminde vatandaşlarımızın açıkta geçirmemesi için kiralayabilecekleri bir rakam belirleyeceğiz. Her depremzede için bir bağışçı arıyoruz. Bir kişinin 3-4 aylık kirasını karşılayacak bir bağışçı istiyoruz. Bunun dışında mobil internet araçlarımızı yola çıkartıyoruz. Otel konaklamaları için bölgedeki otellerden fiyat alıyoruz. En azından soğuk günleri geçirmeleri için yaklaşık 2 bin 500 vatandaşımız için bu çalışmayı yürütüyoruz. 5 karavan tuvalet yarın sabah yola çıkacak. Burada alımını yapmak istiyoruz daha fazla sayıda tuvalet ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Biz ayni yardım üzerinden devam edeceğiz. İlçe başkanlarımızın da bir koordinasyon içinde hareket etmesinde fayda var. O nedenle baştan koordinasyon içinde hareket etmemiz gerekiyor. İzBB içinde muhatap arkadaşımız Genel Sekreterimiz Barış Beydir. O bizim bu operasyondaki koordinatör arkadaşımızdır. Onun üzerinden her türlü iş birliği devam edebilir. İkincisi mobil yemek aracımızı yola çıkarttık, mobil hastanemizi yola çıkarttık, sosyolog ve psikologlardan oluşan destek ekibimizi yola çıkarttık. Tüm İzmir’in gücünü birleştirerek olabildiğince büyük bir destek olmak için çabalıyoruz. İzmirliler el ele vererek kampanyayı büyütecektir. İzmir’deki vatandaşlarımız evlerini açacaklar. Oradan vatandaşlarımızı burada misafir etmek için herkes evini yuvasını açmaya hazır. Buradan da oradaki vatandaşlarımıza duyurmuş olalım.”

Bayraklı Belediyesi'nden 12 bin kişiye iftar yemeği Bayraklı Belediyesi'nden 12 bin kişiye iftar yemeği

İŞ MAKİNELERİNE İHTİYAÇ VAR

Soyer’in konuşmalarının ardından yapılabilecekler hakkında katılımcılardan bilgi alındı. TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, acil ihtiyaçların yanı sıra bölgedeki yıkımdan kaynaklı iş makinelerine ihtiyaç duyulduğunu hatırlatarak İzmir Ticaret Odası’na çağrıda bulundu. Akdemir, operatörleri ile birlikte iş makinelerinin deprem bölgesine gitmesinin büyük önem arz ettiğini belirtti. Bunun üzerine Soyer, ek olarak 2 kar küreme, 2 dozer, 2 greyder, 2 paletli deko ve 5 kamyonun yarın itibariyle yola çıkacağını duyurdu.