Bakanlıktan yapılan açıklamada deprem bölgelerinin yeniden ihya ve inşası için çalışmaların ilk günden itibaren aralıksız sürdürüldüğü belirtildi. Bakanlık tarafından bir yıl dolmadan yapımı tamamlanan 76 bin konut teslim edilirken 300 bin konutun yapımının ise devam ettiği bildirilen açıklamada ayrıca 4333 köyde de olası 9 şiddetindeki depreme dayanacak çelik karkastan inşa edilen köy evlerinin yapımının da sürdürüldüğü aktarıldı.

Adıyamandepremzede aile, evine kavuştu

Açıklamada, bakanlık tarafından Adıyaman'ın Akpınar köyünde yaşayan iki çocuklu Şahin ailesinin depremde yıkılan evlerinin yerine çelikten yeniden inşa edilen evin de bayram öncesinde teslim edildiği bildirildi. Yeni evlerine kavuşan Nuh Şahin ve eşi Hanife Şahin'in böyle bir evleri olacağını hiç tahmin etmediklerini, çifte bayram yaşadıklarını söylediği kaydedildi.

Çıldır gölünde ‘yeşil sinek’ istilası Çıldır gölünde ‘yeşil sinek’ istilası

Bakan Mehmet Özhaseki de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Nuh ağabey diyor ki 'Devletimiz sayesinde çifte bayram yaşıyoruz. Devletime canım kurban olsun.' Bizim de emeğimiz, çabamız depremzede kardeşlerimizin mutluluğu için. Nuh ağabey gibi tüm hemşehrilerimiz evlerine yerleşene kadar bize durup dinlenmek yok" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA