Depremlerin yıkıcı etkilerinden en az zararla korunmak için, evlerde bulunması gereken bir önlem olan deprem çantaları, insanların en fazla araştırdığı konular arasında bulunur. Deprem çantasının içeriği ne olmalı ve nasıl hazırlanması gerektiği gibi sorular insanlar tarafından sık sık araştırılmaktadır. İşte bu soruların yanıtları.

Deprem anında hayati önem taşıyan malzemelerin bulunduğu deprem çantası, ülkemizde sık sık meydana gelen depremler ve beklenen büyük İstanbul depremi için önlem almak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılan bir konudur. Herkesin evinde, arabasında ve iş yerlerinde bulunması gereken, hayati önem taşıyan deprem çantası hakkında arama motorlarında araştırılan deprem çantasında hangi malzemeler olmalı? Deprem çantası nasıl hazırlanmalı?

DEPREM ÇANTASINDA OLMASI GEREKEN MALZEMELER

Gıda

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli belge fotokopileri

Ülkemizde sık sık yaşanan sarsıntılar ve beklenen büyük İstanbul depremine karşı önlem almak isteyen vatandaşlar, deprem çantasında neler olması gerektiğini araştırıyor. Herkesin evinde, arabasında ve iş yerlerinde bulunması gereken, hayati önem taşıyan deprem çantası hakkında arama motorlarında araştırılan deprem çantasında hangi malzemeler olmalı? Deprem çantası nasıl hazırlanmalı? sorularının cevabını haberimizde derledik...

DEPREM ÇANTASINDA OLMASI GEREKEN MALZEMELER

Gıda

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli belge fotokopileri

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
Zorunlu Deprem Poliçesi
Diplomalar
Pasaport, banka cüzdanı vb.
Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)
Giyecekler
İç çamaşırı
Çorap
Yağmurluk
İklime uygun giysiler

Su

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Hijyen malzemeler

Sabun ve Dezenfektanlar
Diş fırçası ve macunu
Islak mendil
Tuvalet kâğıdı
Hijyenik ped
Diğer malzemeler
İlk yardım çantası
Uyku tulumu veya battaniye
Çakı, düdük, küçük makas
Kâğıt, kalem
Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

"Deprem çantası nasıl hazırlanmalı?" sorusunun yanıtı da hayat kurtarıcı olabilir. Deprem çantası oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım.

Deprem çantası, hafif ve taşıması kolay olmalıdır.

Deprem çantasını ulaşabileceğiniz bir yerde muhafaza etmek, acil durumda hızla ulaşabilmeniz için oldukça önemlidir. Erişilemez bir yerde saklanan deprem çantası amacına uygun değildir.

Deprem anında ihtiyaç duyabileceğiniz ürünleri dikkate alarak, deprem çantasını kişisel ihtiyaçlarınıza göre hazırlamalısınız. Ayrıca evcil hayvanlarınızın da durumunu düşünerek, onların ihtiyaçlarına uygun küçük bir çantayı da unutmayın.

Deprem çantasını mevsim şartlarına göre periyodik olarak güncellemek, her zaman hazırlıklı olmanızı sağlayacak önemli bir adımdır.

Deprem çantanızdaki yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeli ve sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Yakın olan son kullanma tarihleri olan ürünleri tüketmeli ve yerlerine yenilerini eklemelisiniz.

Ayrıca iş yerinizde ve otomobilinizde de deprem çantası bulundurmanız çok önemlidir. Böylece her an her yerde hazırlıklı olabilirsiniz.