Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Halk TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Görür, Doğu Anadolu'da büyük deprem tehlikesi olduğunu belirterek, Bingöl-Karlıova, Nazımiye ve Ovacık'ta deprem riski taşıyan bölgeler olduğunu söyledi. Bölgede 7 şiddetinden daha büyük depremin olabileceğini dile getirdi. 

Görür, "Bu son depremlerden burası da stres biriktirmiş olabilir. Şimdi Tunceli bunların ortasında duruyor. Pülümür buranın dibinde duruyor. Yer bilimciler olarak biz, bu ülkenin evladı olarak; halkımızı, devletimizi, yerel yönetimlerimizi uyarmak mecburiyetindeyiz. Ben gece yatağa girdiğimiz zaman düşünüyorum. Herhangi bir gece, sabah kalkarsınız burada bir deprem olmuş olabilir. Bilimsel kanıtlar var. Bu dediğim gibi en son depremlerden dolayı 1982-1939 burası kırılmamış. Stres birikmiş demek buraya kayaları parçalayacak kuvvet birikmiş demektir. O kuvvet kayaları parçaladığı zaman kırılıp deprem üretecek" dedi.

Xiaomi 14 Türkiye’de ön siparişe açıldı: İşte özellikleri ve fiyatı Xiaomi 14 Türkiye’de ön siparişe açıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Kaynak: HALK TV