Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın liderliğinde gerçekleştirilen "Doğu Akdeniz-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor. Bu tatbikat, insanî yardım senaryolarına odaklanarak 25 Kasım'a kadar sürecek.

Türkiye'nin Milli Gemisi İlk Kez Tatbikatta

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen tatbikata, 8 farklı ülkeden gemi, personel ve gözlemciler katıldı. Tatbikat, Antalya'nın Konyaaltı ilçesi açıklarında gerçekleştirildi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, katılımcı ülke temsilcileri, gazeteciler ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük savaş gemisi olan yerli ve milli üretim TCG Anadolu gemisinden harekatı izledi.

Senaryo Gereği Yapılan Harekatlar

Deprem senaryosu doğrultusunda sahilden gemiye alınması gereken vatandaşların tahliyesi planlandı. Oramiral Tatlıoğlu'nun liderliğini üstlendiği harekat, kıyıdaki sivilleri kurtarmak amacıyla amfibi deniz piyade birlikleri, SAT ve SAS timleri, TCG Anadolu'daki 3 Mekanize Çıkarma Gemisi (LCM), 4 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ve 2 bot ile TCG Anadolu'nun güvertesinden denize açılarak başladı.

Bu süreçte gemide bulunan diğer amfibi deniz piyade birlikleri, askeri helikopterler eşliğinde Sarısu Sahili'ne inerek kıyı emniyetini sağladı.

sat

İnsanî Yardım ve Başarılı Operasyonlar

Kıyıya ulaşan birlikler, içerisinde zırhlı personel taşıyıcının bulunduğu LCM ve ZAHA'larla sivil vatandaşları TCG Anadolu gemisine güvenle taşıdı. Tatbikat kapsamında kıyıda yaralı bulunan bir sivil ile denizaltında sağlık sorunu yaşayan bir personel helikopterlerle TCG Anadolu'ya nakledildi.

Salihli'de deve güreşi coşkusu! Salihli'de deve güreşi coşkusu!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Doğu Akdeniz'de Gövde Gösterisi

Tatbikata, Türk ve Azerbaycan bayrakları açan askeri birliklerin gemiye inişi ve ardından helikopterlerin Oramiral Tatlıoğlu'nu selamlamasıyla devam edildi. 25 Kasım'a kadar sürecek olan tatbikata 26 gemi, 4 denizaltı, 3 deniz karakol uçağı, 10 deniz helikopteri, 5 İHA, 3 SAT görev timi, 2 SAS görev timi, 1 KBRN timi, 1 amfibi deniz piyade taburu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 CH-47 helikopteri ile 3 genel maksat helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 16 görev uçuşu deniz harekatı hava desteği unsuru ile 4 görev uçuşu havadan ihbar ve kontrol uçağı, sahil güvenlik botları katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi