Haber/ Didar DEMİRCİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 25-31 Aralık'ı kapsayan illere göre haftalık vaka sayıları verilerinde, İzmir'de 100 bin kişide görülen vaka sayısı 323,30 oldu. Bir önceki tabloda yüz binlik haritada vaka oranı 68,54 iken, güncel tabloda vaka sayısı yaklaşık 5 kat artığı gözlemlendi. Söz konusu artışın karşısında bir önlem alınmamasının endişe verici olduğunu dile getiren İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, mevcut tedbirlere ek tedbirler getirilmesi gerektiğini vurguladı.

KAPANMA SÖZ KONUSU DEĞİL

‘Vaka artış hızının bu şekilde devam etmesi durumunda bir kapanma söz konusu olur mu?’ sorusuna cevap veren Çamlı, “Mutlaka bir takım yeni tedbirlerin alınması gerekiyor. Mevcut tedbirlerin de uygulandığının denetlenmesi gerekiyor. Kapanma dediğinizde sokağa çıkma yasağı anlıyorsak bu şu an için gündeme gelmesi gereken bir konu değil. Vakaların nasıl artığını biliyoruz. Burada insanlardan mutlaka maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Ancak maske kuralına ve fiziksel mesafe kurallarına uyulmuyor. Kapalı alanlarda vakit geçiriliyor, sosyal etkinliklere katılımlar artıyor… Bu noktada pandemi kurallarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Özellikle sosyal etkinliklerin, toplantıların ertelenmesi gerektiğine dikkat çeken Çamlı, bu etkinliklerin yapılması mühimse mutlaka aşı kartı kontrolü veya son 24 saatte yapılmış bir PCR testi kontrolünün olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Çamlı, kapalı alanların havalandırılmasının önemine vurgu yaparak, “Toplu taşımaya olan talebin düşürülmesi için mesainin kademelendirilmesi, esnek çalışmaya geçilmesi, mesai saatlerinde toplu taşıma araçlarının sayısının arttırılması gibi ek önlemler hayata geçirilmeli” dedi.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA MI BIRAKILIYORUZ?

Pandemi kurallarına uymanın ve tam aşılı olmanın önemini dile getiren Çamlı, aşı tereddüttü yaşayan vatandaşların ikna edilmesi gerektiğini ve belli meslek gruplarına aşının zorunlu hale getirilmesi gerektiğini önerdi. Çamlı, omicron konusunda tüm dünyada uyarıların haftalar öncesinden yapıldığını belirterek, ‘hiçbir tedbir almayı düşünmüyoruz’ sözlerini eleştirdi. Çamlı, “Tedbir alınması konusunda henüz bir açıklama görmedik. Ek bir tedbirin hayata geçmesi söz konusu değil, mevcut tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek de söz konusu değil. Böyle olunca süreç sanki doğal akışına bırakıldı ve bir sürü bağışıklığına mı bırakılıyoruz kaygısı insanlarda oluşuyor. ‘Omicron’un Delta varyantına göre daha hafif hastalık yapıyor’ vurgusu da vatandaşta rehavet duygusuna neden oluyor. Ağır hastalık yapmıyor, öldürmüyor gibi açıklamalar üzerine ortaya konmuş net bir veri yok” sözlerini kaydetti.