Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), kamuda işe alımlarda mülakat uygulamasının kaldırılması için TBMM'ye kanun teklifi sundu.

Uluslararası Adalet Divanı'ndan 'Refah' kararı: Saldırı derhal durmalı Uluslararası Adalet Divanı'ndan 'Refah' kararı: Saldırı derhal durmalı

Büyük Mağduriyetlerin Önlenmesi Hedefleniyor

Partinin grup başkanvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli'nin imzasını taşıyan kanun teklifinde, mülakat sisteminin büyük mağduriyetlere yol açtığı ifade edildi. Teklifte, yazılı sınavda yüksek puan alan veya KPSS derecesi yapan kişilerin mülakatta düşük puan alarak elenmesinin adaletsizlik olduğu vurgulandı.

AKP'nin Sözlerine İşaret

DEM Parti, geçen sene yapılan seçimler öncesinde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mülakatı kaldırma sözü verdiğini ancak bunu yerine getirmediğini hatırlattı. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in mülakatları savunan açıklamalarına da vurgu yapıldı.

Teklifin Gerekçesi

Kanun teklifinde, kamuda atama ve usul esaslarının yeniden belirlenmesi gerektiği, kayırmacılığı çağrıştıran uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiği belirtildi. Herkesin cinsiyet, inanç, etnik kimlik ya da siyasi görüş ayrımı yapılmaksızın kadrolu olarak istihdam edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Editör: Kazim Bozkurt