Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı olarak gösterilen Meral Danış Beştaş’ın, ikametgahının Diyarbakır’da bulunması sebebiyle İstanbul’da oy kullanamayacağına dair bilgiler alındı.

Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı

İstanbul’da Oy Kullanma Hakkı

Meral Danış Beştaş, DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlenmiş olmasına rağmen, ikametgahının Diyarbakır’da olması nedeniyle İstanbul’da oy kullanma hakkına sahip olmayacak.

İkametgah Değişikliği ve Seçimler

DEM Parti İstanbul Basın Komisyonu tarafından yapılan bir açıklamada, yarın gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde ikametgah değişikliği yapacak olanların, yasal olarak 1 Ekim’e kadar adres değişikliğini tamamlamaları gerektiği hatırlatıldı.

Adaylık Süreci ve Oy Kullanma

Açıklamada, “Aday çıkarma süreci ve Meral Danış Beştaş'ın adaylığı bu tarihten sonra belirlendiği için yarın İstanbul'da oy kullanamayacaktır. İBB Eş Başkan adayımız Meral Danış Beştaş, İstanbul'da seçim güvenliği sebebiyle ikametgahının bulunduğu Diyarbakır'da da oyunu kullanamayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ