Amerikalı yönetmen David Lynch, yeni filmiyle ilgili sosyal medya hesabından bir video paylaştı. 78 yaşındaki Lynch, X hesabında paylaştığı video mesajında yeni filmin 5 Haziran'da izleyicilerle buluşacağını açıkladı.

Netflix, Lynch'in İlk Uzun Metrajlı Animasyon Filmini Reddetti

Lynch, son paylaşımında, ilk uzun metrajlı animasyon filmi olması beklenen Snootworld projesinin Netflix tarafından reddedildiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından en son Aralık 2022'de paylaşım yapan yönetmen, bu açıklamasıyla hayranlarını şaşırttı.

Dualı Gömlekler sergisi açıldı Dualı Gömlekler sergisi açıldı

Yirmi Yıllık Bir Proje: Snootworld

Uzun zamandır beklenen Snootworld hakkında Deadline’a konuşan Lynch, bu filmin yirmi yıllık bir sürecin ardından ortaya çıktığını belirtti. Yönetmenin uzun metrajlı animasyon filmi olarak planladığı Snootworld, büyük bir merakla bekleniyordu.

'The Adventures of Alan R.' Kısa Filmi YouTube'da

Lynch'in kısa filmi 'The Adventures of Alan R.', 4 yıl önce yönetmenin YouTube kanalında yayınlanmıştı. Bu film, Lynch'in dijital platformlarda paylaştığı nadir projelerden biri olarak dikkat çekiyor.

David Lynch Kimdir?

20 Ocak 1946'da ABD'de doğan David Lynch, Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi ve Amerikan Film Enstitüsü’nde eğitim aldı. 1977 yapımı siyah-beyaz filmi Eraserhead ile tanındı. Dune ve Blue Velvet ile artan başarısı, 1990'ların sonunda yönettiği Kayıp Otoban (Lost Highway) ile doruğa ulaştı. Ardından Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive) ve deneysel kısa filmleri geldi. Yönetmenin 1980 yapımı Elephant Man adlı filmi de unutulmaz yapımları arasında yer alıyor.

Lynch'in Sinema Anlayışı

Film kurgusu ile Andrei Tarkovsky'nin şiirselliğinden ve Michael Haneke'nin gerçekliği arayışından ayrılan Lynch, Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden ve ‘Film Noir’ akımının önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Editör: Kazim Bozkurt