Hasan Tahsin, 1888 yılında Selanik'te Osman Nevres adıyla doğdu. İlköğrenimini Selanik'te Şemsi Efendi Okulu'nda, liseyi ise Selanik Feyziye Mektebi'nde tamamladı. Ardından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi'nde Siyasal Bilimler eğitimi aldı.

Teşkilat-ı Mahsusa Üyeliği ve İlk Görevi

4.4 büyüklüğünde korkutan deprem! 4.4 büyüklüğünde korkutan deprem!

Paris'te İttihat ve Terakki'ye katılan Hasan Tahsin, Teşkilat-ı Mahsusa'da görev almaya başladı. Bu görev kapsamında, İngilizler adına Osmanlı yönetimine karşı faaliyet gösteren Buxton kardeşlere suikast düzenledi. Suikast sonucu yakalanan Hasan Tahsin, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hapisten Dönüş ve Yeni Kimlik

1916 yılında İstanbul'a dönen Hasan Tahsin, Teşkilat-ı Mahsusa'da tanıştığı ve aynı ismi taşıyan arkadaşı Hasan Tahsin'i anmak için onun ismini kullanmaya başladı.

İzmir'e Yerleşme ve Gazetecilik Faaliyetleri

Savaşın ardından İzmir'e yerleşen Hasan Tahsin, 1918 yılında "Hukuk-u Beşer" gazetesini kurdu ve gazetenin imtiyaz sahibi ve başyazarı oldu. Gazetedeki yazılarında "Vatanperver Hasan Tahsin" lakabını kullandı.

Kadın Hakları Savunuculuğu

Hasan Tahsin, yazdığı yazılarla Türkiye'de kadın haklarının savunuculuğunu yapan ilk isimlerden biridir. Çalışanların haklarının korunması ve emekten yana bir gazetecilik anlayışı benimsemiştir.

Yunan İşgaline Direniş ve Şehit Düşmesi

15 Mayıs 1919 günü İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalini protesto eden Hasan Tahsin, Kordonboyu'nda Yunan askerlerine ateş açtı ve bir kısmını öldürdü. Bu cesur eylemi sonucunda Yunan askerleri tarafından şehit edildi.

Anıt Adam Hasan Tahsin'in Mirası

Uzun süre unutulan Hasan Tahsin, 1971 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin çalışmalarıyla yeniden anımsandı. "Anıt Adam" olarak anılan Hasan Tahsin için İzmir'de öldürüldüğü yerde bir heykel dikildi. Her yıl Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması düzenlenmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ