Cumhuriyetimizin 100. yılında, mahkumlara genel af çıktığına dair haberler gündemi meşgul etti12. Ceza Hukukçusu Ersan Şen, 29 Ekim 2023 tarihinde mahkumlara genel ya da özel bir af çıkacağını, bunun ceza indirimi biçiminde olacağını belirtmişti

Genel Afın Detayları

Genel afın detaylarına bakıldığında, Meclis gündeminde genel af detaylarının netleştiği görülüyor2. Covid-19 izni yerine denetimli serbestliğin kapsamının genişletildiği ve bu durumun 120 bin civarındaki tutuklu ve hükümlünün 70-80 binini etkileyeceği belirtiliyor. Bu kişilerin cezalarının kalan kısmını dışarıda tamamlayacakları ifade ediliyor2.maddesine göre, kamu davası düşer ve hükmolunan cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar. Özel af ile hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek süresi kısaltılabilir ya da adlî para cezasına çevrilebilir.

Denizli'deki kaçak kazı operasyonunda 8 şüpheli yakalandı Denizli'deki kaçak kazı operasyonunda 8 şüpheli yakalandı

Genel Afın Sonuçları

Genel afın çıkması durumunda, Türk Ceza Kanunu’nun 65. maddesine göre, kamu davası düşer ve hükmolunan cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar. Özel af ile hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek süresi kısaltılabilir ya da adlî para cezasına çevrilebilir. Cumhuriyetimizin 100. yılında mahkumlara genel af çıktığına dair haberler, toplumda büyük bir heyecan yarattı. Ancak, genel afın detayları ve sonuçları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak için, ilgili makamların resmi açıklamalarını takip etmek önem taşıyor.

Kaynak: haber merkezi