Millî Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında, 2023-24 eğitim öğretim yılıyla birlikte, 81 ilimizin tüm ilkokul, ortaokul ve liselerinde uygulamaya giren ÇEDES (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) projesinin, kamuoyunda gündeme gelen şekliyle Millî Eğitim Bakanlığı’nın okullarda “Değerler Eğitimi” vermek üzere “Manevi Danışman” olarak imam, vaiz/vaize, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu öğreticilerini görevlendirmesi uygulamasının iptal edilmesi için Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) yurt çapında mücadele başlatma kararı aldı.

CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür “Eylül ayı başında yaptığımız Basın Açıklamasıyla CKD olarak millî eğitimde gündeme gelen karma eğitimin tartışmaya açılması, eğitimi dinselleştirmeye yönelik ÇEDES projesi ve Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmaması konularında eleştiri ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Şimdi ÇEDES projesinin iptal edilmesi ve Değerler Eğitiminin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ve ‘millî, halkçı, devrimci değerlerimiz’ kapsamı ile verilmesi amacıyla mücadele başlatıyoruz,” dedi.

Oygür’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Millî, devrimci kadın hareketinin önderi olan Derneğimiz, millî eğitimi dinselleştirme amacıyla hazırlandığı belli olan ÇEDES konusunda halkımızı bilgilendirmek, etkin tavır almaya yöneltmek, yanı sıra projenin iptali için kamuoyu baskısı oluşturmak görevini üzerine almıştır.”

“‘ÇEDES projesi iptal edilsin’ çalışmamız kapsamında bütün şubelerimizde masalar açacağız. ÇEDES hakkında iyice bilgilenecek ve neden sakıncalı olduğu, değerler eğitiminin nasıl olması gerektiği gibi hususlarda yurttaşlarımıza ve velilerimize doğru ve noksansız bilgiler vermeyi ön planda tutacağız.”

YÖK Başkanı Erol Özvar, öğrencilerle buluştu YÖK Başkanı Erol Özvar, öğrencilerle buluştu

“Altını kalın kalın çizmeliyiz ki ‘Değerler Eğitimi’ Cumhuriyet kurulduğundan beri çeşitli adlar altında eğitim müfredatında yer almış ve çok gerekli, çok önemli bir eğitimdir. Değerler eğitimini kesinlikle önemsiyoruz. Ancak bu eğitim yalnızca MEB tarafından ve Millî Eğitim Temel Kanunu çerçevesinde verilebilir. Bugün Türkiye’mizin ihtiyacı olan, çocuklarımızı emperyalist kültürden arındırmak, evrensel değerler ve kendi asli değerlerimizle donatmaktır. Bu da Cumhuriyetimizle beraber hayata geçen millî, halkçı, devrimci değerleri içerir. Bu değerlerimiz emperyalizmin kültürel saldırısıyla aşındırılmıştır; bunları çocuklarımıza geri kazandırmak şarttır. Millî Eğitim Temel Kanunu’ndaki ilkeler esasen bunlardır. Değerler eğitimi asla din eğitimi değildir.”

Kaynak: BÜLTEN