Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un daveti üzerine özel uçak "TUR" ile saat 10.00'da Cezayir'e gitti. Ziyaretin ana gündemi, işgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Esenboğa Havalimanı'ndan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer uğurladı.

Heyet ve Gündemdeki Bakanlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Cezayir'e gitti.

İlişkilerin Değerlendirilmesi ve İmzalanacak Anlaşmalar

Ziyaret kapsamında Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin İkinci Toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantıda, Türkiye-Cezayir ilişkilerinin geniş perspektifte değerlendirilmesi planlanıyor. İki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması için adımlar ele alınacak.

Özgür Özel madenciler için şiir seslendirdi Özgür Özel madenciler için şiir seslendirdi

Konsey Toplantısı, Türkiye-Cezayir ilişkilerine önemli katkılar sağlayacak anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanmasına da ev sahipliği yapacak.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki İsrail saldırıları gibi bölgesel ve küresel meseleler ele alınacak. Türkiye-Cezayir arasındaki ilişkilerin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi ve iş birliğinin daha da güçlendirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: AA