Bugün hava nasıl olacak? 22 Şubat 2024 hava durumu Bugün hava nasıl olacak? 22 Şubat 2024 hava durumu

Cumartesi günü tırnak kesmenin günah olup olmadığı ve faziletleri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki, Cumartesi günü tırnak kesilir mi, günah mı? İşte fazileti nedir?

Dinimizde Tırnak Kesmenin Önemi

İslam dininde temizliğe büyük önem verilmektedir. Tırnak kesmek de bu temizlik kapsamında yer alan uygulamalardan biridir. Hz. Muhammed (s.a.v.), tırnakların düzenli olarak kesilmesini tavsiye etmiştir. Bu sayede hem temizlik sağlanmış olur hem de tırnağın uzamasıyla birlikte oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Cumartesi Günü Tırnak Kesmenin Hükmü

Hanefi mezhebine göre tırnak kesmenin günleri yoktur. Dolayısıyla Cumartesi günü de tırnak kesmek caizdir. Ancak bazı alimler, tırnak kesmenin Perşembe günü yapılması gerektiğini söylemişlerdir. Bu görüşün dayanağı, Hz. Peygamber'in Perşembe günleri saç kestirdiği ve tırnak kestirdiğine dair hadislerdir.

Cumartesi Günü Tırnak Kesmenin Fazileti

Cumartesi günü tırnak kesmenin özel bir fazileti yoktur. Ancak tırnakların düzenli olarak kesilmesi genel olarak tavsiye edilen bir uygulamadır. Tırnak kesmek, temizliği korumak ve sağlıklı kalmak için önemlidir.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ