Kızartma Yağınızı Tekrar Kullanın: Nişasta ile Kolayca Temizleyin! Kızartma Yağınızı Tekrar Kullanın: Nişasta ile Kolayca Temizleyin!

9 Şubat 2024 Cuma günü, İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye'nin 81 ilinde Cuma namazı saatleri belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı, "namazvakitleri.diyanet.gov.tr" adresinde cuma namazı vakitlerini güncelledi. "Hayatı Değerli Kılan Ölçü: İman" konulu cuma hutbesinin ardından, tüm illerde Cuma namazı kılınacak. Peki, cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? Öğle ezanı kaçta okunuyor? İşte, Diyanet'in sunumuyla 81 ilin cuma namazı saati ve kılınışı...

Cuma Namazı Vakitleri İl İl Açıklandı

9 Şubat 2024 Cuma namazı saati, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde il il yayınlandı. Camilere yönelecek olan vatandaşlar, bu haftanın cuma namazı vakitlerini Diyanet kaynaklarından öğrenebilirler. Farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât sünnet ve iki rekât farz olarak kılınan cuma namazı, öğle ezanının okunmasının hemen ardından gerçekleştirilecek. İl il cuma namazı vakitleri için Diyanet'in sağladığı bilgilerden faydalanabilirsiniz. Cuma namazı nasıl kılınır? Sorularına yanıt almak isteyenler için Diyanet İşleri Başkanlığı bilgileri rehberlik ediyor. Bu hafta (9 Şubat) İstanbul'da cuma namazı saat 13:23'te okunacak ezanın ardından kılınacak. Peki, cuma namazı kaçta kılınacak, ezan saati kaçta? İşte, il il cuma namazı saati sorgulama ekranı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Güncel Bilgilerine Göre Cuma Namazı Saatleri

Cuma namazı saatleri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "namazvakitleri.diyanet.gov.tr" internet sitesi üzerinden 9 Şubat 2024 Cuma günü için açıklandı. İşte, bazı illerin cuma namazı saatleri:

  • İSTANBUL: 13:23
  • ANKARA: 13:08
  • İZMİR: 13:31
  • ADANA: 12:58
  • BURSA: 13:23

İl il 81 ilin cuma namazı saatleri için bağlantıya tıklayın.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır? Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Talimatlar

Cuma namazının kılınışı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgiler doğrultusunda şu şekildedir:

  • Öğle ezanı okunduğunda, önce dört rek'at Cuma namazının ilk sünneti kılınır.
  • Niyet anında, "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.
  • İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.
  • Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.
  • İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Cuma Namazı Sonrası İkinci Ezan ve Hutbe

Namazın son oturuşunda Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Ardından, cami içinde ikinci ezan okunur ve İmam minbere çıkarak hutbeyi okur. Hutbe sırasında cemaatin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhtur. Hatip dua ederken cemaat sessizce âmîn demez. Namaz kılarken yapılması yasak olan her şey, hutbe dinlerken de yasaktır. Hutbe okunduktan sonra müezzin kamet getirir ve cemaatle iki rek'at farz olan Cuma namazı kılınır. Bu namaz, aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

Cuma Namazı Sonrası Sünnet ve Diğer İbâdetler

Niyet edilerek dört rek'at son sünneti kıldıktan sonra, zuhr-i ahir niyetiyle dört rek'at daha namaz kılınır. Bu sünnet namazda niyet şu şekildedir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Böylece eğer Cuma namazı kabul edilmezse, öğle namazı kılınmış olur. Kabul edilirse, en son kazaya kalmış öğle namazı olarak sayılır. Ardından, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cuma namazı sahîh olmadıysa, bu on rek'at, öğle namazına dönüşür. Namaz sonrasında Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, dua edilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ