HABER MERKEZİ- Gaziemir Belediyesi'nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Hatice Saraç, Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü'nde, çocukları cinsel istismardan korumanın ebeveynler için kritik noktalarını vurguladı. Özellikle doğru iletişimin, bu konudaki temel taş olduğunu vurgulayarak, "Cinsel eğitim ailede başlayıp okulda devam etmeli" dedi.

Saraç, çocuklara mahremiyet kavramını öğretmenin önemini vurgulayarak, "3 yaşından itibaren mahremiyet algısını aşılamalıyız. 4 yaşından sonra ise 'dokunulması yasak yerlerim' refleksini kazandırmalıyız. 7 yaşından sonra ise çocuğun özel bölgelerinin başkaları tarafından görülmesine izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Hatice Saraç

Başına tomruk çarpınca 10 metre yüksekten düşüp öldü Başına tomruk çarpınca 10 metre yüksekten düşüp öldü

Saraç, ebeveynlere çocuklara cinsel eğitimi doğru iletişimle vermelerinin önemini vurguladı. "Çocuklara vücudun dört özel bölgesini anlatmalıyız. Bu konuda çekingen davranmamalıyız, açık bir dille konuşmalıyız" dedi.

Saraç, çocukların hakları konusunda da önerilerde bulunarak, "Çocukların kişisel alanına saygı göstermeliyiz. 'Hayır' deme hakkına saygı duymalıyız. Bedenlerini istedikleri gibi kullanma konusunda özgür olmalıyız" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Kaynak: BÜLTEN