Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi Olan Emeklilere 5 Bin TL İkramiye Verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2023'te gerçekleşen Kabine toplantısının ardından emeklilere 5 bin TL ikramiyesine ilişkin olarak şu açıklamayı yapmıştı: "Enflasyonun hala yüksek oranlarda seyretmesinin çabalarımızı sekteye uğrattığının farkındayız. Emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Bunun için bakanlarımıza yeni hazırlıklar yapması konusunda gerekli talimatları vermiştim. Emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilerimize bir seferliğine mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Emekli olan ve çalışmaya devam eden vatandaşlarımız bu uygulamanın dışında kalacak Toplam maliyeti 61 milyar TL'yi geçen bu ödemeler Kasım ayının ilk yarısından itibaren emeklilerimizin hesaplarına yatırılacak."

Bu açıklamanın ardından, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi olan emeklilerin de 5 bin TL ikramiyeden yararlanıp yararlanmayacağı merak konusu oldu.

ÇKS Belgesi Nedir?

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanıdır. ÇKS belgesine sahip olan çiftçiler, tarımsal desteklemelerden faydalanabiliyor.

ÇKS Belgesi Olan Emeklilere İkramiye Neden Verilmeyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarında, 5 bin TL ikramiyenin emekli olup çalışmayanlara ve dul ve yetimlere verileceği belirtilmişti. ÇKS belgesi olan emekliler ise çalışmaya devam ettikleri için bu ikramiyeden yararlanamayacaklar.

FIAT Doblo'nun elektrikli modeli geliyor! FIAT Doblo'nun elektrikli modeli geliyor!

ÇKS Belgesi Olan Emeklilerin İkramiye Talebi

ÇKS belgesi olan emekliler, 5 bin TL ikramiyeden yararlanamamaları nedeniyle tepki gösterdiler. Çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan emeklilerin, bu ikramiyeden yararlanması gerektiği savunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çözüm Sözü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, ÇKS belgesi olan emeklilerin ikramiye talebini değerlendireceğini söyledi. Erdoğan, "Çiftçi emeklilerimizin ikramiye talebini değerlendiriyoruz. En kısa sürede net bir karar vereceğiz." dedi.

ÇKS Belgesi Olan Emeklilere İkramiye Verilmesi İçin Olası Çözümler

ÇKS belgesi olan emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmesi için olası çözümler şunlardır:

  • İkramiyenin kapsamı genişletilerek, ÇKS belgesi olan emekliler de kapsama dahil edilebilir.
  • İkramiyenin miktarı artırılarak, ÇKS belgesi olan emeklilerin de ikramiyeden yararlanması sağlanabilir.
  • İkramiyenin, çiftçilerin tarımsal faaliyetleri için kullanılması şartıyla ÇKS belgesi olan emeklilere verilebileceği bir düzenleme yapılabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ÇKS belgesi olan emeklilerin ikramiye talebini nasıl değerlendireceği merak konusu.

Kaynak: HABER MERKEZİ