' Şaraba nasıl bağladı onu anlamadım' ' Şaraba nasıl bağladı onu anlamadım'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyalistler, Yeşiller ve Demokratlar (SOC) Grubu Başkanı Frank Schawabe'nin daveti üzerine 17 Nisan Çarşamba günü, Strazburg'a giderek grubun toplantısında konuşma gerçekleştirdi.

İkili Temaslar

Özgür Özel, Strazburg seyahati kapsamında bir dizi ikili temas da gerçekleştirdi. Eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı.

Türk-Yunan Dostluğu ve Barış Çağrısı

Görüşmede Çipras, Özel'i seçim zaferi nedeniyle tebrik ederek, Türk-Yunan dostluğuna vurgu yaptı. Özel ise Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların çözümü için barış ve işbirliği çağrısı yaptı. Türk-Yunan dostluğunun önemine değinen Özel, barışın maliyetinin düşük olduğunu ve iki ülke halkına fayda sağlayacağını belirtti.

Karşılıklı davet

Çipras, Özel'i Atina'ya davet ederek, Haziran ayında İstanbul'da bir üniversiteden davet aldığını ve bu çerçevede Özel ile de görüşmek istediğini ifade etti. Ayrıca, Avrupa'da ve Ege'nin iki yakasında ilericilerin, sol değerler için bir arada olması gerektiğini vurguladı.

Editör: Kazim Bozkurt