Çin Merkez Bankası (PBoC), bankacılık sistemindeki likiditeyi yönetmeye yönelik işlemlerine devam ediyor. Banka, son olarak MLF ile bankalara 100 milyar yuan (yaklaşık 13,81 milyar dolar) aktardı ve ters repo işlemleri ile de piyasaya nakit sağladı.

MLF ile 100 Milyar Yuan Aktarıldı

PBoC tarafından yapılan açıklamada, MLF ile bankalara yüzde 2,5 faizle bir yıl vadeli 100 milyar yuan (yaklaşık 13,81 milyar dolar) aktarıldığı bildirildi. Banka, 17 Nisan 2023'te bankalara 170 milyar yuan (yaklaşık 23,49 milyar dolar) nakit sağlamıştı. Söz konusu kredilerin 1 yıllık vadesi dolduğu ve aynı faizle daha az para aktarıldığı için piyasadan 70 milyar yuan (yaklaşık 9,67 milyar dolar) net nakit çıkışı oldu.

Ters Repo ile 2 Milyar Yuan Aktarıldı

Öte yandan banka, ters repo işlemleri ile de piyasaya yüzde 1,8 faizle 7 gün vadeli 2 milyar yuan (yaklaşık 276 milyon dolar) nakit sağladı. Aynı faizle 8 Nisan'da aynı miktarda ters repo işlemi yapıldığı için piyasadan aynı miktarda nakit çıkışı oldu.

İşlemlerin Amaçları

Merkez Bankası açıklamasında, işlemlerin, bankacılık sistemindeki likiditeyi yeterli ve makul seviyede tutmayı amaçladığını belirtildi.

MLF ve Ters Repo Nedir?

MLF, Çin bankalarının, menkul varlıkları karşılığında Merkez Bankasından orta vadeli kredi almasına olanak sağlıyor.

Almanya-Türkiye arasında dış ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı Almanya-Türkiye arasında dış ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı

Ters repo işlemlerinde ise Merkez Bankası, menkul varlıkları ileri tarihte geri satmak üzere satın alarak piyasaya nakit aktarıyor.

PBoC'nin Para Politikası

PBoC'nin, piyasalardaki büyümeyi teşvik edici parasal genişleme beklentisine karşı ihtiyatlı para politikasını sürdürdüğü gözleniyor. Banka, likiditeyi yönetmeye yönelik işlemleri ile piyasadaki likiditeyi kontrol altında tutmayı ve aşırı dalgalanmaları önlemeyi amaçlıyor.

Editör: Kazim Bozkurt