Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından bugün yayınlanan raporda, 2014-2023 yılları arasında Çinli mucitlerin en fazla üretken yapay zekâ patent başvurusu yaparak ABD, Güney Kore, Japonya ve Hindistan gibi ülkeleri çok geride bıraktığı belirtildi. ABD’deki Stanford Üniversitesi tarafından açıklanan “2024 AI Endeksi Raporu”na göre de 2022 yılında küresel yapay zekâ patentlerinin yüzde 61’i Çin’den kaynaklandı. 

21 Temmuz, yakın tarihin en sıcak günü oldu 21 Temmuz, yakın tarihin en sıcak günü oldu

2014 ile 2023 yılları arasında, Çin’in üretken yapay zekâ icatlarının sayısı 38 bini geçerek ikinci sırada yer alan ABD’ninkinin altı katından daha fazla oldu. Rapor üretken yapay zekânın yaşam bilimleri, imalat, ulaşım, güvenlik ve telekomünikasyon gibi sektörlerde geniş bir şekilde kullanıldığını ortaya koydu.

Çin, 2017’de yapay zekâ teknolojisi ve uygulamalarında 2030 yılına kadar dünyaya liderlik etme vizyonuyla “Yeni Nesil Yapay Zekâ Geliştirme Planı”nı uygulamaya koymuştu. Son on yılda Çin, bu alanda önemli gelişmelere imza attı ve ekonominin önemli sektörlerinden biri haline getirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ