İngiltere'de cilt kanseri vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 20 bin 800 kişiye bu yıl teşhis konuldu.

Melanom Oranlarındaki Artış: 10 Yılda Üçte Bir Oranında Artış

Yapılan araştırmalara göre, son 10 yılda melanom cilt kanseri oranları neredeyse üçte bir oranında arttı. En büyük artış yüzde 57 ile 80 yaş üstü kişilerde görülürken, 25-49 yaş arası kişilerde yüzde 7 artış gözlemlendi.

Uzmanlardan Uyarı: UV Radyasyonu Tehlikesi

Uzmanlar, her yıl yaklaşık 17 bin melanom vakasının önlenebilir olduğunu belirtiyor. Neredeyse 10 vakadan dokuzu fazla ultraviyole (UV) radyasyonundan kaynaklanıyor. Güneşten gelen UV ışınları, cilt hücrelerindeki DNA'ya zarar vererek cilt kanserinde önemli bir rol oynuyor.

Çocuklarda siber zorbalık tehdidi Çocuklarda siber zorbalık tehdidi

Güneşten Korunma: Öğle Saatlerinde Güneşten Kaçının

Uzmanlar, özellikle öğle saatlerinde güneşten kaçınmanın önemine vurgu yapıyor. Güneş kremi kullanımı, riski düşürmede son derece etkili bir yöntem olarak öneriliyor.

mRNA Kanser Aşısı: Kişiselleştirilmiş Tedavi Umudu

Doktorlar, dünyanın ilk kişiselleştirilmiş mRNA kanser aşısının İngiltere'deki hastalarda test edilmeye başlandığını belirtti. Bu aşı, birkaç hafta içinde kişiye özel olarak üretiliyor. İlaç firmaları Moderna ve MSD'nin de dahil olduğu 2. aşama aşı denemesi, aşının melanom hastalarında kanserin tekrarlama riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Son Aşama Denemesi: Tedavi Umudu Yükseliyor

University College London Hastaneleri liderliğindeki son aşama denemesi şu anda yürütülüyor ve büyük umut vadediyor.

Editör: Kazim Bozkurt