Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini sırasında 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan, silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Cihan'ın 30 senelik komşusu Faik Nurbuldu, "Murat Bey, 30 senedir bizim komşumuz. Beraber yaşıyoruz. Şu an dördüncü katta oturuyorlar, biz yedinci katta oturuyoruz. Aşağı yukarı 30 senedir beraberiz. Kentsel dönüşüme girmeden evvel binamızda bahçemiz vardı. Murat Bey ile sabahleyin orada oturur, kahvaltı yapardık. Annesi de gelirdi. Biz de kahvaltı yapardık hep beraber. Sakin bir çocuktu. Korkusuz gazetesi alırdı, sporu okurdu. Bütün dünyada olan bilgilerin hepsini teker teker takip ederdi.

Avrupa Parlamentosu Gazze'de "acil ve kalıcı ateşkes" çağrısı yaptı Avrupa Parlamentosu Gazze'de "acil ve kalıcı ateşkes" çağrısı yaptı

Kimseye zararı olmayan, sakin biriydi. En fazla benimle diyaloğu olurdu. Ailesinden sonra en fazla diyaloğu olan kimse benim. Dış devletlerdeki haberleri okurdu. Haberleri, ajansları, kimsenin aklına gelmeyen Türkiye'deki bütün ajansları okur, bilgi edinirdi. Çok bilgili biriydi. Kafası çok çalışıyordu.

Sarıyer'e gitmezdi. Annesinin arkadaşları var, Şişli'de yerleri var onların. Her gün annesiyle oraya giderlerdi. Sabah saatlerinde gidip akşam dönerlerdi. O gün de tesadüf Sarıyer'e gidiyor. Bir arkadaşı diyor ki 'Bize gel. Bir kahve içersiniz.' O da annesinden izin alıyor, 'Benim arkadaşım var, onların kiliseye bir gideyim geleyim' diyor. O anda da kiliseye teröristler içeri girip mermi sıkılınca vefat ediyor.

Herhangi bir problemi yoktu. Sakin, kendi dünyasında biri. Yüzde 80 engelli, galiba emekli de. Annesi ve kız kardeşi ile beraber yaşıyordu. Bir de abisi var. O, başka bir yerde yaşıyor. Üçü birden anne, kız ve Murat birlikte otururdu. Onu benim kadar kimse tanıyamaz burada çünkü her gün sabahları oturup beraber sohbet ederdik. Hep iyi şeyler konuşurduk. Kötü bir alışkanlığı falan yoktu. Boşu boşuna gitti çocuk. İyi bir arkadaşımızdı. Annesi onu yalnız bırakmazdı. Yüzde 80 engelli olduğu için her gittiği yere beraber giderlerdi. İyi bir arkadaşımızdı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA