Kayseri'de Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi' projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı, Kayseri Valiliği ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile kentteki çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı. Kadir Has Kültür Merkezi'nde düzenlenen tohum dağıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büykkılıç, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ile çiftçiler katıldı.

Dolu hasara neden oldu Dolu hasara neden oldu

Kayseri'nin ekili alan büyüklüğünde Türkiye'de altıncı sırada yer aldığını ifade eden Tarım İl Müdürü Bülent Saklav, "Son dört yılda Kayseri'mizde 100 milyon TL tutarındaki projeyle yaklaşık 8000 ton muhtelif tohum dağıtımı gerçekleşmiştir ve 400 bin dekar alan tarımsal üretime kazandırılmıştır. Şu anda 700 ton tohum dağıtımı gerçekleşecek olup bunun 400 tonu bakanlığımız desteğiyle, 300 tonu da Kayseri Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle olacaktır" diye konuştu.

Çiftçilere desteklerinin devam edeceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise "Gıda ve tarım konusu, bizim olmazsa olmazımız olmalı. Bu, laf ile olmaz. Üreticiye destekle olur. Aspir, su istemeyen ve kıraçta da yetişebilen ürün. Ayrıca karaciğer dostu, sağlık açısından önemli katkılar sağlıyor" dedi.

Konuşmaların ardından nohut, aspir, yeşil mercimek, sorgum sudan, kuru fasulye tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Kaynak: DHA